Strona główna  >   Lista aktualności   >   Podsumowanie warsztatów w Zakładzie Karnym w Siedlcach

Podsumowanie warsztatów w Zakładzie Karnym w Siedlcach

14 marca dobiegł końca cykl zajęć pod hasłem „Z Zakładu karnego do zakładu pracy” skierowanych do osób osadzonych w Zakładzie Karnym w Siedlcach. Przeprowadzili je doradca zawodowy – stażysta Michał Filipiak z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej oraz specjalista do spraw rozwoju zawodowego – stażysta – Magdalena Klonowska  z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Siedlcach. Głównym celem szkolenia było dokonanie krytycznej oceny własnej postawy oraz umiejętności niezbędnych do podjęcia samodzielnej pracy, jak również wyszukiwanie, rozwijanie i kształcenie w sobie odpowiednich zachowań potrzebnych w poszukiwaniu pracy. Programem warsztatów zostali objęci mężczyźni którzy w najbliższym czasie opuszczają zakład. Osoby przebywające w placówkach penitencjarnych oceniają swoją zdolność do pracy przez pryzmat posiadanych ograniczeń i słabości, pomijając swoje możliwości. Często wyrażają przekonanie, iż nie mają szansy na legalną pracę po opuszczeniu murów. Prowadzący ukazując różne zagadnienia starali się przekonać słuchaczy do wiary we własne możliwości oraz do podejmowania działań motywujących do poszukiwania pracy.
Podczas warsztatów uczestnicy wypełnili miedzy innymi kwestionariusz SWOT, który ukazał mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia jakie każdy uczestnik zajęć widzi dla siebie po opuszczeniu zakładu i w momencie poszukiwania pracy. Ponadto prowadzący zajęcia przedstawili elementy komunikacji i autoprezentacji , bariery na drodze do zatrudnienia, etapy przygotowania dokumentów aplikacyjnych oraz właściwego przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas ćwiczeń uczestnicy mogli wykazać się  znajomością metod poszukiwania pracy przez potencjalnego pracownika oraz sposobów poszukiwania pracownika przez potencjalnego pracodawcę. Następnie podczas pracy grupowej starali się znaleźć plusy i minusy poszukiwania pracy poszczególnymi sposobami. 
Na zakończenie warsztatów przećwiczono praktycznie próbę rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko pracy magazyniera. Osoby biorące udział w ćwiczeniu przekonały się jak ważne jest właściwe przygotowanie się do rozmowy i na jakie elementy wystąpienia  rekruterzy  zwracają uwagę. Warto nadmienić, iż większa grupa  uczestników  miała możliwość wczuć się w rolę takiego rekrutera i zobaczyć, że wybór odpowiedniego kandydata nie jest zadaniem łatwym.
Osadzeni zgodnie stwierdzili, że dzięki takim zajęciom osoby zagrożone marginalizacją mają szansę otworzyć się na świat zewnętrzny, poznać nowych ludzi, zwiększyć swoją motywację i komunikatywność, odkrywać możliwości, co w rezultacie prowadzi do zwielokrotnienia szansy na odnalezienie się na rynku pracy. Uzyskane podczas warsztatów informacje posłużą lepszemu poznaniu siebie i będą stanowiły podstawę dalszych działań na ścieżce zawodowej.
Dużym zainteresowaniem wśród osadzonych cieszyły się także materiały informacyjno – promocyjne dotyczące elementów rynku pracy i działalności CEiPM przekazane przez prowadzących w postaci ulotek i broszur.


DATA PUBLIKACJI: 0000-00-00 » Pozostałe aktualności