Strona główna  >   Lista aktualności   >   „Aktywni w akcji”

„Aktywni w akcji”

Młodzież z 7-19 Hufca Pracy w Mińsku Mazowieckim w ramach działalności Klubu Aktywnych kontynuuje inicjatywę opieki nad grobami zasłużonych Polaków pochowanych na cmentarzu parafialnym w Mińsku.
     Jest to dalszy ciąg prac rozpoczętych przez ich rówieśników w zeszłym roku szkolnym. Obecnie do drużyny „Aktywnych”  dołączyli uczniowie: Maja Gągol, Bartosz Ożdżyński, Damian Świderski, Łukasz Witkowski oraz Karol Smoliński. Akcja jest realizowana w ramach wieloletniej współpracy hufca z Towarzystwem Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Uczniowie będąc pod wrażeniem życiorysów bohaterów, przepełnionych poświęceniem i oddaniem na rzecz najsłabszych, najbiedniejszych oraz wykluczonych społecznie ludzi, chętnie biorą udział w opiece nad miejscami Ich spoczynku.
    Pod opieką młodzieży z mińskiej placówki znajdują się  groby: Kornelii Skrodzkiej i Leokadii Magdaleny Lipskiej, które prowadziły przez kilkadziesiąt lat, na przełomie XIX i XX wieku pierwszą w naszym mieście "Księgarnię i Czytelnię".
- Podczas rozbiorów, kiedy nie mieliśmy własnego państwa, zaborcy robili wszystko by wynarodowić naszych przodków. Wymienione bohaterki zarządzały swoją działalnością, poprzez  propagowanie i pielęgnowanie polskiej kultury  oraz tożsamości narodowej - głównie wśród najbiedniejszych warstw społeczeństwa – opowiadała młodzież.
Kolejnym grobem,  którym opiekują się uczniowie jest miejsce spoczynku Juliana Grobelnego, który był pierwszym prezesem Rady Pomocy Żydom „Żegota”, która w okresie okupacji ratowała Żydów przed zagładą. Za swoją działalność otrzymał tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Aktywni z mińskiego hufca posprzątali groby. Prace polegały na wycięciu samosiejek, powyrywaniu chwastów, uprzątnięciu z nich zeschłych liści i gałęzi. Chłopcy sprytnie powycinali krzaki, które zarastały jedną z sąsiednich, bezimiennych mogił. Groby zostały wyszczotkowane i umyte. Młodzi ludzie przygotowali pod malowanie zabytkowe - żeliwne ogrodzenie. Wyczyścili je z rdzy i zanieczyszczeń atmosferycznych. W najbliższym czasie zostanie ono pomalowane. Farbę i pędzelki zakupiło Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego z pieniędzy zebranych na kwestach cmentarnych na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.DATA PUBLIKACJI: 2018-10-11 » Pozostałe aktualności