Strona główna  >   Lista aktualności   >   Odnaleźć się w gąszczu informacji – czyli kilka słów na temat efektywnego uczenia się

Odnaleźć się w gąszczu informacji – czyli kilka słów na temat efektywnego uczenia się

Jednym z problemów edukacji w obecnych czasach jest brak umiejętności efektywnego uczenia się. Wielu uczniów najczęściej uczy się wyłącznie do sprawdzianów, a już po ich zaliczeniu większość materiału po prostu zapomina. Odpowiednio dobrana metoda wspomagająca proces gromadzenia i przechowywania wiedzy, może przyczynić się do poprawy efektów uczenia się i do skrócenia czasu nauki.
Efektywne uczenie się to pewna umiejętność poruszania się w labiryncie informacji, szybkie przyswajanie oraz przechowywanie i odtwarzanie tych informacji, które w danym momencie są nam potrzebne.
21 lutego Pan Michał Filipiak – doradca zawodowy – stażysta MCIZ Siedlce poprowadził zajęcia dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Siedlcach na temat metod efektywnego uczenia się, aby uświadomić im, że nauka wcale nie musi być codzienną rutyną tylko poznawaniem codziennie czegoś nowego i podejmowaniem nowych wyzwań .
Celem spotkania było poznanie warunków efektywnego uczenia się i ukształtowanie tej umiejętności wśród młodych ludzi. Podczas spotkania zostały omówione istotne elementy związane z funkcjonowaniem mózgu człowieka oraz ukazanie za co odpowiedzialne są poszczególne półkule. Prowadzący mówił młodym ludziom, że nabycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności skutecznego uczenia się jest niezwykle ważne a sekretem efektywności w nauce jest angażowanie obu półkul mózgowych w procesie uczenia się, które jest możliwe dzięki stosowaniu technik pamięci oraz notowaniu przy użyciu map myśli.
Omówiono także istotne czynniki sprzyjające efektywnemu uczeniu się wśród których znalazły się między innymi – silna motywacja, poczucie własnej wartości oraz pozytywne nastawienie i działanie.
Podczas ćwiczeń indywidualnych i grupowych zaproponowanych przez prowadzącego młodzież mogła dowiedzieć się która z ich półkul mózgowych jest bardziej rozwinięta i jakimi technikami można pracować aby ćwiczyć pamięć. Ukazano także słuchaczom na czym polega np. metoda płodozmianu , która może zostać zastosowana przez nich podczas nauki przedmiotów szkolnych , oraz kilka mnemotechnik które mogą w istotny sposób pomóc im w efektywnej i szybkiej nauce. Podsumowując spotkanie uczniowie zgodnie stwierdzili, że tak naprawdę, to sami muszą dobrać sobie swoją metodę i przede wszystkim myśleć pozytywnie i uwierzyć we własne możliwości a ukazane podczas spotkania techniki i metody ćwiczenia pamięci na pewno zostaną przez nich wykorzystane i przyczynią się do lepszych efektów w nauce.

DATA PUBLIKACJI: 2018-03-16 » Pozostałe aktualności