Strona główna  >   Lista aktualności   >   Historia mińskich Żydów

Historia mińskich Żydów

Uczniowie klas branżowych z 7-19 Hufca Pracy odbywający naukę w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie - pod opieką nauczycieli i kadry hufca -  odwiedzili miejscowy cmentarz żydowski.
 
Młodzież poznała zarys dziejów mińskich Żydów oraz wydarzenia związane z Ich tragiczną zagładą podczas II Wojny Światowej. Zwiedzając teren cmentarza uczniowie wysłuchali opowieści o tradycjach  i zwyczajach związanych z grzebaniem zmarłych oraz przepisach prawa religijnego zakazującego naruszania miejsc pochówku. Mimo zniszczeń wojennych do czasów współczesnych przetrwało kilkaset nagrobków. Na cmentarzu zachowany jest wyraźny rzędowy układ pochówków oraz podział na kwatery męskie i żeńskie. Charakterystyczną cechą macew (nagrobków) są zachowane na nich symbole np. świecznik, lew, który symbolizuje odwagę i męstwo, dzbany, szafy na książki, jak również kwiaty, świece czy złamane drzewo. Większość pomników została wykonana z piaskowca. Inskrypcje w języku  jidysz znajdujące się na macewach uczestnicy próbowali rozszyfrować za pomocą frotażu – techniki plastycznej. Świetnie sobie poradzili z tym zadaniem.

W dowód pamięci  wobec osób pochowanych na cmentarzu uczniowie położyli kamyki na grobach cadyka Jakuba Perłowa i braci Cylichów. 

- Dziękujemy pani Ewie Borkowskiej, nauczycielce historii za tak wyczerpującą i satysfakcjonującą lekcję o historii  i społeczności mińskich Żydów – komentowała młodzież.


DATA PUBLIKACJI: 2023-09-29 » Pozostałe aktualności