Strona główna  >   Lista aktualności   >   Migajmy razem!

Migajmy razem!

Zmysł słuchu to cenny dar, którego często nie doceniamy. Prawdą jest, że słuch można stracić w każdym wieku, na skutek różnych czynników – podkreślali wychowawcy Hufca Pracy 7-13 w Kozienicach podczas prelekcji zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Języków Migowych przypadającego na 23 września. 

W 2017 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych roku ustanowiła Dzień Języków Migowych, by zwrócić uwagę na ochronę tożsamości i różnorodności kulturowej Głuchych, którzy na co dzień komunikują się wieloma językami migowymi.  Według Światowej Federacji Głuchych na świecie żyje około 72 milionów osób niesłyszących. Nie ma jednego, uniwersalnego języka migowego. Osoby niesłyszące łącznie używają ponad 300 różnych języków migowych. W naszym kraju funkcjonuje Polski Język Migowy, opierający się na powstałym w 1817 r. alfabecie palcowym.

Młodzież -  oglądając prezentację multimedialną - mogła poznać najważniejsze fakty dotyczące praw, problemów i osiągnięć osób niedosłyszących. 

- Język migowy umożliwia ludziom wyrażanie siebie, porozumiewanie się  z innymi osobami oraz uczestniczenie we wszystkich aspektach życia ekonomicznego, społecznego, kulturalnego i politycznego. Jest on niezbędny także dla zapewnienia dostępu do informacji i usług, m.in. podczas nagłych przypadków. Nasi podopieczni z dużym zaangażowaniem brali udział w nauce podstawowych zwrotów grzecznościowych - proszę, przepraszam, dziękuję itp., wyrażanych w Polskim Języku Migowym, prezentowanych przez wychowawców za pomocą filmików instruktażowych. Mieliśmy też okazję przestudiować alfabet palcowy i za jego pomocą przeliterować swoje imię w języku migowym. Na koniec wspólnie wykonaliśmy gazetkę informacyjną na temat najważniejszych faktów związanych z językiem migowym. Nigdy nie wiemy kogo spotkamy na swojej drodze, a często uśmiech i zwykłe dzień dobry w języku, którym na co dzień posługuje się nasz rozmówca, może odmienić czyjeś życie,  albo przynajmniej otworzyć drzwi, które do tej pory były zamknięte  – podkreślali uczestnicy i prowadzący zajęcia.


DATA PUBLIKACJI: 2023-09-20 » Pozostałe aktualności