Strona główna  >   Lista aktualności   >   JOBS4ALL

JOBS4ALL

9 marca w Zespole Szkół Specjalnych w Ignacowie miało miejsce spotkanie w ramach realizacji projektu , pt.: „JOBS4ALL:wzmocnienie zatrudnienia i kompetencji kluczowych młodych ludzi z niepełnosprawnościami poprzez cyfrową transformację i modernizację pracy młodzieży”.

Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele: władz, rodziców, pedagogów,  instytucji pomocowych, przedsiębiorstw oraz rynku pracy.
Za ramienia MWK OHP w spotkaniu udział wzięły: Pani Hanna Przybysz  - komendant 7-19 HP Mińsk Mazowiecki  i Pani Edyta Lepiarska – Dyrektor CEiPM Siedlce.

Na początku zaproszonych gości przywitał dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie – Pan   Paweł Antosiewicz  . W dalszej części spotkania głos zabrała Pani Justyna Zielińska – Zych – nauczyciel w tej palcówki oraz koordynator projektu. W swoim wystąpieniu omówiła krótko czym jest projekt, jakie działania przewiduje , czas trwania oraz rezultaty które będą wypracowane i przedstawione odpowiednim komisjom w  parlamencie europejskim.

Projekt jest realizowany w kontekście szybkiego tempa rozwoju świata, zmieniającego się zapotrzebowania na umiejętności i siłę roboczą, w połączeniu z rozwojem gospodarczym, demograficznym i technologicznym, który stawia przed systemami kształcenia i szkolenia zawodowego poważne wyzwania, jak również stwarza możliwości innowacyjnego i integracyjnego reagowania. W całej Europie trwa kilka reform mających na celu wprowadzenie większej liczby modeli praktyk zawodowych lub wdrożenie innych form uczenia się w miejscu pracy. Ponieważ jednak krajowe systemy kształcenia i szkolenia zawodowego wywodzą się z bardzo różnych struktur instytucjonalnych i tradycji, można się spodziewać, że proces reform będzie raczej długi i pełen wyzwań. Oprócz uczenia się poprzez pracę, sensowna współpraca między VET a biznesem może utorować drogę systemom VET do podniesienia jakości i atrakcyjności VET. Partnerzy inicjatywy JOBS4ALL uznają, że kształcenie i szkolenie zawodowe musi opierać się na skutecznym zarządzaniu na wszystkich szczeblach i że silne zaangażowanie pracodawców ma zasadnicze znaczenie dla tworzenia doskonałych i sprzyjających włączeniu społecznemu programów kształcenia i szkolenia zawodowego, które stwarzają możliwości zarówno w zakresie spójności gospodarczej, jak i społecznej, rozwiązują problem niedopasowania potrzeb pracodawców do umiejętności pracowników oraz wspierają konkurencyjność i zrównoważony rozwój.

Projekt JOBS4ALL ma na celu opracowanie programu zatrudnienia dla młodych osób z niepełnosprawnościami (YPwDs) opartego na ich potrzebach. W tym celu projektowane są tzw. HUBY ZATRUDNIENIA w warunkach formalnych i nieformalnych.

Celami projektu są:
 - wykorzystanie symulacji VR i AR do poprawy zatrudnienia YPwDs w oparciu o narzędzia gamifikacji  (stosowane w grach komputerowych);
 - uruchomienie programu szkoleniowego dla osób pracujących z młodzieżą (YW – Youth Workers) i młodych ludzi (YP – Young People) w celu nabycia umiejętności związanych z zatrudnieniem;
 - opracowanie projektu działań wspierających na rzecz poprawy integracji osób niepełnosprawnych;
 - ustanowienie JOBS4ALL Community Hubs poprzez utworzenie   m.in.: centrów wsparcia i zatrudniania YPwDs na otawartym rynku pracy.

Grupami docelowymi do których kierowany jest projekt są:
 - młode osoby niepełnosprawne (YPwDs) w wieku 15 lat i więcej;
 - osoby pracujące z młodzieżą, nauczyciele, rodzice, wychowawcy, pracownicy socjalni, psychologowie;
 - ośrodki szkoleniowe, organizacje pozarządowe, uczelnie, politycy, ministerstwa edukacji, firmy, itp.

W programie tym zostało utworzone konsorcjum przedstawicieli firm i instytucji wymieniających się doświadczeniami i współpracujących ze sobą na omawianym polu z różnych krajów  - Polska, Niemcy, Grecja, Irlandia, Belgia, Portugalia, Cypr, Hiszpania.

Podczas spotkania w Ignacowie wszyscy zaproszeni wspólnie zwiedzili obiekt w którym się znajdowali  i poznali jego historie i tradycje, a następnie w dwóch grupach próbowali zastanowić się nad problemami związanymi z określeniem głównych luk i wyzwań związanych z wprowadzeniem technologii cyfrowych na potrzeby szkolenia młodych osób z niepełnosprawnościami. W dyskusji wzięli także czynny udział zaproszeni pracodawcy, którzy mogli podzielić się swoim doświadczeniem lub planowanymi działaniami związanymi z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych w swoich przedsiębiorstwach.   

Spotkanie stanowiło ciekawą formę wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów pod kątem pracy z młodymi ludźmi.
  https://www.jobs4all.erasmus.site/pl/

DATA PUBLIKACJI: 2023-03-10 » Pozostałe aktualności