Strona główna  >   Lista aktualności   >   Nieszablonowa profilaktyka

Nieszablonowa profilaktyka

W 7 – 2 OSiW odbyło się spotkanie młodzieży z Pawłem Cwynarem – dawniej przestępcą, a obecnie pisarzem i społecznikiem. Było to kolejne spotkanie z ciekawym człowiekiem. Wydarzenie miało charakter wychowawczy i profilaktyczny. 
Paweł Cwynar rozpoczął wystąpienie od przedstawienia swojego dzieciństwa, środowiska rodzinnego i rówieśniczego. Jak się okazuje, był młodym i inteligentnym chłopakiem. Lubił sport   i czytać książki. W szkole podstawowej uprawiał czwórbój sportowy i odnosił spore sukcesy.  Nawyk czytania książek wpoił jemu ojciec – pracownik kolei. Matka była pracownikiem banku. Wychowywał się w tzw. porządnej rodzinie, bez przemocy i przejawów patologii. Rodzice dbali o jego rozwój  i wychowanie. Ojciec chciał, aby uprawiał sport.
Zmiana w życiu młodego Pawła Cwynara nastąpiła po ukończeniu szkoły podstawowej. W szkole zawodowej nie mógł rozwijać swoich zainteresowań sportowych. Rozpierała go adrenalina. Nie wiedział w jaki sposób rozładować swoje emocje. Podstępnie wykorzystał zaufanie rodziców i poprosił, aby założono zamek w drzwiach jego pokoju. Kłamliwie uzasadnił, że chciałby zamykać drzwi pokoju, aby nikt nie przeszkadzał jemu podczas czytania. Rodzice przystali na prośbę syna. Od tego czasu życie młodego Pawła nabrało rozpędu i zaczęło się diametralnie zmieniać.  Pod osłoną nocy, po zamknięciu drzwi pokoju, wymykał się z domu i zaczął poznawać nocne życie swojego miasta. Spotykał różnych ludzi, przeważnie pijanych mężczyzn i młodocianych przestępców. Stopniowo zaczął integrować się z tym środowiskiem. Imponowali jemu ludzi silni. Zaczął od dokonywania drobnych kradzieży i rozbojów. W efekcie trafiał do izby dziecka i domu poprawczego. To był czas, kiedy Paweł zaczął doświadczać strasznego okrucieństwa i przemocy. Mimo to, odpowiadała jemu ta droga. Chciał być twardym przestępcą. Piął się po szczeblach kariery przestępczej. Poznawał topowych przestępców. Tragiczne doświadczenia, zamachy na życie, pościgi, traktował jako cenę za bycie najlepszym. Dokonywał przestępstw w ramach zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Kilkakrotnie był osadzany w aresztach i zakładach karnych. Łącznie spędził ok. 15 lat w warunkach izolacyjnych, nawet jako przestępca szczególnie niebezpieczny. Był twardy, bezwzględny i zawsze przestrzegał zasad – wpojonych jako młodocianemu przez „starych” przestępców.
Ostatni pobyt w więzieniu zaowocował totalną przemianą Pawła Cwynara. Za sprawą kilku wydarzeń zaczął się zmieniać. Uświadamiał sobie, ile uczynił zła. Następowało jego nawrócenie. Poprosił księdza o spowiedź. Kilka lat później opuścił więzienie. Rozdał swój majątek. Zerwał ze środowiskiem. Podjął pracę, najpierw sprzątał, a później pracował na budowie. Odkrył swoją pasję, która paradoksalnie ma swój początek w dzieciństwie – zaczął pisać posty, a później książki. Kiedyś czytał, obecnie pisze. Dzisiaj jest znanym pisarzem, autorem książek – „Wysłuchaj mnie, proszę”, „Biskup nawrócony gangster”, „Picie w zachwycie”. Pierwsza książka stała się bestsellerem.  W niedługim czasie ukaże się kolejna książka. 
Paweł Cwynar przez swoje świadectwo dał młodzieży jasny przekaz – jakimi wartościami kierować się w wyborze drogi życiowej. Życie, które kiedyś wiódł – pełne przemocy i bogactwa zbudowanego na krzywdzie ludzkiej, uznał za złą drogę.  Od kilkunastu lat – od czasu nawrócenia, jest pokornym człowiekiem, który niesie innym bezinteresowną pomoc. Udziela się społecznie, spotyka się z więźniami i młodzieżą, prowadzi działalność charytatywną. Jest zaangażowany w projekt zachęcający młodzież do czytania książek. 
Wychowankowie z zaciekawieniem wysłuchali jego świadectwa, po czym zadawali mnóstwo pytań.

DATA PUBLIKACJI: 2022-10-27 » Pozostałe aktualności