Strona główna  >   Lista aktualności   >   „Krew darem życia”

„Krew darem życia”

Uczestnicy z mińskiej jednostki 7 – 19 HP włączyli się w akcję informacyjno-edukacyjną promującą ideę krwiodawca i dawstwa szpiku kostnego oraz transplantacji komórek, tkanek i narządów, skutkującą zwiększeniem świadomości na temat donacji narządów oraz  pozyskaniem potencjalnych dawców. 
Potrzeba upowszechnienia wiedzy wśród młodych ludzi w wyżej wymienionym temacie jest niezbędna, by ratować ludzkie życia bądź jego przedłużenie u chorych. Za pomocą przygotowanych materiałów w formie prezentacji i filmu edukacyjnego przybliżono uczestnikom ważne informacje. Otóż droga dawcy wygląda następująco:
- najpierw powinniśmy zgłosić się do rejestracji i wypełnić kwestionariusz (potrzebny będzie dokument  tożsamości); 
- potem udajemy się do gabinetu zabiegowego, gdzie zostanie pobrana próbka Twojej krwi do badań. Oprócz badań, zostanie oznaczona Twoja grupa krwi;
- następnie zostajemy zaproszeni na badanie lekarskie by, sprawdzić czy można zostać dawcą;
- jeśli lekarz nie stwierdzi  w przeprowadzonym badaniu przeciwskazań, zostanie pobrane 450 ml krwi tj.:

Jak wygląda proces oddawania krwi i jej składników krok po kroku, czyli - przed oddaniem krwi:
- zjedz lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek,
- nie spożywaj alkoholu,
- powstrzymaj się na kilka godzin od palenia papierosów,
- nie zapomnij o nawodnieniu – już dzień przed oddaniem wypij co najmniej 2-3 litry płynów (woda, soki),
- wypocznij.

Po oddaniu krwi:
- odpocznij,
- zjedz kaloryczny posiłek, bogaty w węglowodany,
- unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego.

Ponadto młodzi ludzie zostali uświadomieni w kwestiach  – jakie składniki krwi można oddać? Otóż osocze - zostaje oddzielone od krwinek czerwonych, białych i płytkowych, które wracają do krążenia dawcy, a osocze trafia do oddzielnego pojemnika. Cenną informacją dla uczniów, były tzw. mobilne punkty poboru krwi – czyli krwiobusy. Posiadają specjalistyczne wyposażenie, które pozwala przeprowadzać akcje krwiodawca w miejscowościach leżących daleko zarówno od Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jak i ich oddziałów terenowych. Mińska młodzież miała możliwość zapoznać się z takim właśnie kriobusem. W chwili obecnej w Polsce jest 38 mobilnych punktów poboru krwi.
Uwieńczeniem zajęć była wypełniona krzyżówka odnośnie wyżej wymienionej tematyki. Nas wszystkich łączy krew, dlatego wspierajmy siebie nawzajem bo...
   „Łączy nas krew, która ratuje życie"

DATA PUBLIKACJI: 2022-10-19 » Pozostałe aktualności