Strona główna  >   Lista aktualności   >   Prognozy dla rynku pracy

Prognozy dla rynku pracy

Mając na uwadze dynamikę zmian na rynku pracy spowodowaną zróżnicowanymi czynnikami zewnętrznymi warto zastanowić się nad aspektem ich wpływu na trendy i zapotrzebowania na pracowników na rynku pracy. Dyrektor CEiPM OHP w Siedlcach na przełomie września i październiku br. odpowiadając na zaproszenia WUP Warszawa filia w Siedlcach brała udział  w badaniu,  pt. „ Barometr Zawodów”.  Jako jeden z  ekspertów zewnętrznych zastanawiała się wspólnie z przedstawicielami powiatowych urzędów pracy z powiatów podległych działaniom siedleckiej filii WUP Warszawa , tj.  siedleckiego, łosickiego, węgrowskiego i garwolińskiego, oraz przedstawicielami pracodawców z tych powiatów  – nad zapotrzebowaniem na fachowców na danym rynku pracy w roku 2023r.
Barometr zawodów jest jednoroczną prognozą sytuacji w zawodach i  dzieli je  na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Podczas tegorocznego badania sugerowano się aktualną sytuacją demograficzną, napływem uchodźców wojennych z Ukrainy, oraz wzrostem cen prądu i innych paliw ciepłowniczych.
W ramach szerszego systemu prognozowania zmian na rynku pracy całą metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. W 2007 roku narzędzie to zaadaptowali pracownicy publicznych służb zatrudnienia z południowo-zachodniej Finlandii a  obecnie badanie jest prowadzone w całej Finlandii. Do Polski narzędzie to  trafiło za sprawą Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w 2009 roku, kiedy to pracownicy Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji (projekt WUP w Krakowie) poznali założenia badania podczas wizyty studyjnej w Turku, w Finlandii. W tym samym roku przeprowadzono pilotaż w sześciu powiatach Małopolski, a następnie rozszerzono Barometr na cały region. Od 2015 roku badanie odbywa się we wszystkich powiatach kraju.
Warto zaznaczyć, iż do roku 2019 badanie realizowane było równolegle do prowadzonego w całej Polsce (na mocy zapisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) badania ilościowego pod nazwą Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych (MZDiN). Decyzją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od roku 2020, z racji swojej komplementarności, badania te zostały połączone w jedno wspólne badanie pod nazwą Barometr zawodów.

Ponieważ wyniki tego badania wykorzystywane są,  m.in.:

•  przy planowaniu kariery zawodowej (wskazują w jakich zawodach warto się dokształcać, gdyż są najlepsze perspektywy na pracę),
•  przy poszukiwaniu pracy w zawodzie (wskazują jak wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach - gdzie może być łatwiej o pracę),
•  do analiz rynku pracy (wskazują trendy w zakresie popytu i podaży pracy) warto zapoznawać się z tymi danymi aby we właściwy sposób móc kierować swoją karierą edukacyjno – zawodową.

https://barometrzawodow.pl


DATA PUBLIKACJI: 2022-10-13 » Pozostałe aktualności