Strona główna  >   Lista aktualności   >   Podsumowań czas…

Podsumowań czas…

#PURWM
„Rzemiosło pomysłem na biznes”  to tytuł projektu wymiany młodzieży, realizowanej w ramach Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży w ECKiW OHP w Roskoszy, w którym wzięło udział  36 osób w wieku 16-24 lata i po dwóch opiekunów z Polski i Ukrainy.  Inicjatorem projektu była Mazowiecka Wojewódzka Komenda OHP w Warszawie a jednostką koordynującą było CEiPM OHP w Siedlcach.
Projekt otrzymał dofinasowanie z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Polską grupą młodzieży z 7-7 Hufca Pracy w Siedlcach i 7-19 Hufca Pracy w Mińsku Mazowieckim opiekowały się starsi wychowawcy Marta Rodak i Magdalena Boryszewska. Projekt realizowany był od 12 do 18 września.
Wymiana młodzieży z Polski i Ukrainy odbywała się w pięknej scenerii  dworku, parku  oraz stajni Cugowa Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Rozkoszy. Miejsce nie przypadkiem zostało wybrane do organizacji projektu, ponieważ Roskosz leży na obszarze pogranicza Europy Środkowo – Wschodniej co stanowi dobrą współpracę międzynarodową. W tym miejscu przenika się tradycja i obyczaje, tu spotykają się narody, mniejszości narodowe i grupy etniczne.
Głównym celem projektu było zwiększenie kompetencji zawodowych w dziedzinie ginących zawodów rzemieślniczych takich jak:  tkacz, stolarz, cukiernik oraz odkrywanie wspólnego dziedzictwa kulturowego, szukanie różnic i podobieństw wspólnej przeszłości w postaci ginących zawodów, które niegdyś były powszechne po obu stronach granicy.
Wspólnie spędzony czas, przyniósł wiele nowych doświadczeń, wiedzy, okazji do wzajemnego uczenia się, nawiązywania przyjacielskich relacji oraz do zabawy i aktywnego wypoczynku. Młodzież zapoznała się z „WIOSKĄ GINĄCYCH ZAWODÓW” w której odbywały się warsztaty z zakresu sztuki nieco zapomnianego rzemiosła. Podczas spotkania organizacyjnego, poznali się i nawiązali pierwsze kontakty poprzez gry zapoznawczo – integracyjne.
Poza intensywną pracą  i nauką uczestnicy mieli niejedną okazję do wzajemnego poznania się, integracji oraz odkrywania własnych talentów tanecznych i wokalnych podczas wieczorków narodowych.
Po trzydniowej nauce ginących zawodów nadszedł czas na odpoczynek -  młodzież udała się do pijalni ziół „Dar Natury” w Warszawie aby poznać od praktycznej strony w jaki sposób na bazie wiedzy i umiejętności dotyczących ziół można stworzyć biznes, który dobrze prosperuje. Ponadto podczas wyjazdu do „Krainy Rumianku” położonej w miejscowości Hołowno uczestnicy projektu mieli możliwość doświadczyć jak żyli i pracowali nasi przodkowie oraz wzięli udział w grze terenowej „Wyprawa po skarb”.  Podczas warsztatów zielarskich wykonali herbatki ziołowe, krem z dodatkiem wosku pszczelego oraz mydełka glicerynowe o różnorodnym zapachu i kolorze.
Podsumowanie projektu oraz ewaluacja nastąpiła w ostatni dzień pobytu w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy. Podczas wspólnego spotkania został zaprojektowany kalendarz, rozdano także  dyplomy i zdjęcia dla wszystkich uczestników oraz podziękowania opiekunom i osobom prowadzącym warsztaty. Na zakończenie projektu młodzież Polska pożegnała grupę młodzieży z Ukrainy, która wyruszyła w drogę powrotną do miejscowości Winnica.
Projekt stanowił ciekawą inicjatywę i inspirację do poznania zróżnicowanych kultur, komunikacji interpersonalnej, historii oraz tradycji dwóch sąsiadujących ze sobą narodów. Nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie międzykulturowe. 


DATA PUBLIKACJI: 2022-09-23 » Pozostałe aktualności