Strona główna  >   Lista aktualności   >   Światowy Dzień Kreatywności

Światowy Dzień Kreatywności

Jeśli zdarzyło Ci się przeglądać ogłoszenia o pracę, to pewnie zwrócił twoją uwagę fakt, że oprócz twardych kwalifikacji i doświadczenia, pracodawcy coraz częściej oczekują od potencjalnych kandydatów do pracy także szeregu kompetencji miękkich takich jak: odporność na stres czy umiejętność pracy w zespole. Wśród najbardziej poszukiwanych cech na dzisiejszym rynku pracy coraz częściej wymieniana jest także kreatywność.  21 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji, co stanowi dobry powód żeby bliżej przyjrzeć się tej kompetencji oraz zastanowić się czym jest i jakie są sposoby aby ją rozwijać. Niezależnie od tego,  czy uważasz się za osobę kreatywną czy nie, możesz ją rozwijać albo podnosić stale na wyższy poziom.

Czym jest kreatywność?


Kreatywność kojarzy się przede wszystkim z procesem twórczym, w wyniku którego powstaje nowe dzieło – obraz, piosenka albo projekt. Przychodzi nam tutaj  na myśl raczej świat artystyczny - ale to nie do końca o to chodzi - nie musisz niczego tworzyć. Kreatywność należy raczej rozumieć jako zdolność do poszukiwania nieszablonowych rozwiązań, rodzaj otwartości na nowe pomysły, odejście od stereotypu - i to niezależnie od tego jaki zawód wykonujesz.

Co możesz zrobić?

Pamiętaj, że rozwojowi kreatywności sprzyja  pozytywne myślenie. Bądź także otwarty na nowe rozwiązania – na początek wybierz inną drogę do szkoły, wyjedź na weekend w nowe miejsce albo spróbuj dań kuchni, której nie znasz.  Nie musisz od razu iść do drogiej restauracji – Internet jest pełen pomysłów na potrawy, które możesz przygotować w domu.
Wszyscy wiemy, że nasze ciało potrzebuje ruchu, a mięśnie trzeba ćwiczyć aby były sprawne. Mózg też jest mięśniem, ale o jego gimnastyce zwykle zapominamy. Tymczasem to bardzo ważne aby go stymulować. Jak to robić? Zależnie od Twoich preferencji możesz rozwiązywać krzyżówki, rebusy albo układać sudoku. Sprawdzą się także wszelkiego rodzaju łamigłówki. Lubisz spędzać czas w towarzystwie? Znakomicie. Zagraj z przyjaciółmi w gry planszowe, kalambury, a jeśli lubicie i umiecie – w szachy. Kiedy z kolei masz chwilę wytchnienia nie zapominaj też o czytaniu. Nie jest ważne czy wybierzesz gazetę, czasopismo czy książkę – bo czytanie nie tylko poszerza słownictwo i pomaga Ci zdobyć nową wiedzę, ale także dostarcza  nowych bodźców dla mózgu. Sposobów na stymulację i rozwój mózgu jest wiele i na pewno wybierzesz najlepszy dla siebie. Możesz grać w gry słowne albo na skojarzenia, wymyślać nowe zastosowanie dla dobrze znanych przedmiotów, np. 10 zastosowań gumki do ścierania. Warto także pisać ręcznie – to znacznie lepiej działa niż pisanie na komputerze. Co możesz pisać? Nie musi to od razu być pamiętnik, wystarczy lista zakupów czy rzeczy do zrobienia - przynajmniej na początek.
To oczywiście nie wszystko. Ważny jest też ruch i odpowiednia ilość snu. A zdrowy i sprawny mózg sprzyja nowym pomysłom i rozwiązaniom. To z kolei jest ważne nie tylko w życiu zawodowym – osoby kreatywne są bardziej elastyczne i lepiej radzą sobie w życiu, a zwłaszcza w trudnych sytuacjach, bo skupiają się nie na problemie, a na sposobie jego rozwiązania. A skoro już wiesz to wszystko, to wybierz najbardziej atrakcyjne dla Ciebie aktywności i do dzieła.

PAMIĘTAJ – PRAKTYKA CZYNI MISTRZA!

DATA PUBLIKACJI: 2022-04-22 » Pozostałe aktualności