Strona główna  >   Lista aktualności   >   Bądź asertywny!

Bądź asertywny!

Asertywność to cecha nabyta - i to dobra wiadomość, bo oznacza, że nikt nie rodzi się asertywny, tylko się taki staje, czyli można, należy, a nawet opłaca się nad tym pracować - TOBIE TAKŻE. Asertywność daje Ci poczucie, że to co uważasz, myślisz i czujesz jest ważne i daje Ci moc żeby to komunikować. Badania naukowe potwierdzają, że osoby asertywne są bardziej zadowolone z siebie, z relacji z innymi ludźmi i ze swojego życia. Dzieje się tak dlatego, że potrafią zadbać o to, co dla nich ważne, pozostając jednocześnie w dobrych stosunkach z otoczeniem.
Wbrew obiegowej opinii asertywność to coś więcej niż tylko sztuka odmawiania. W rzeczywistości zachowania, które uważane są za asertywne często wcale takie nie są. Jeśli odmawiamy bez szacunku i empatii, to jest to raczej arogancja, żeby nie użyć innych słów. Asertywność to umiejętność wyrażania własnego zdania, uczuć i postaw w granicach nie naruszających praw innych osób - innymi słowy -  to umiejętność zachowania się równocześnie z szacunkiem dla siebie i dla innych. Można zatem powiedzieć, że asertywność jest sztuką komunikowania się.
Nie wiesz od czego rozpocząć trening asertywności? To proste - zacznij od określenia swoich mocnych stron. Ma je każdy z nas, jedni muszą nad swoimi mocnymi stronami popracować, a są też tacy, którzy mają je od urodzenia. Mocne strony są naszą przewagą, czymś, co nas wyróżnia. Warto je znać i doceniać. Jak je odkryć? Na początek zadaj sobie kilka pytań:
• Jakie jest Twoje największe osiągnięcie?
• Co robisz najchętniej?
• Co przychodzi Ci bez trudu? (wypisz wszystko – od prasowania po nawiązywanie relacji)
• Co najbardziej w sobie lubisz/cenisz?
• Co najbardziej lubią i cenią w Tobie inni?
Znajomość mocnych stron wzmacnia nasze poczucie własnej wartości, a to skutecznie ułatwia asertywną komunikację. Co jeszcze jest istotne? Staraj się nie oceniać swojego rozmówcy i jego intencji. Ocenianie może spowodować, że druga strona automatycznie przyjmie postawę obronną, co zaburzy komunikację. Gdyby jednak pojawiła się sytuacja konfliktowa, pamiętaj aby nie atakować i nie krytykować rozmówcy. Odnoś się wyłącznie do tego, co Ty czujesz. Zamiast „bo Ty zawsze….” spróbuj powiedzieć „Kiedy robisz …… to czuję się ….”. I nie przejmuj się jeśli nie zawsze uda Ci się zachować spokój. Grunt to próbować. Z czasem na pewno nabierzesz wprawy. To oczywiście dopiero dobry początek w Twoim treningu asertywności. Ale pamiętaj: nawet najdłuższa droga zaczyna się zawsze od pierwszego kroku!

DATA PUBLIKACJI: 2022-03-29 » Pozostałe aktualności