Strona główna  >   Lista aktualności   >   Budowanie relacji z....

Budowanie relacji z....

Jedną z podstawowych umiejętności społecznych jest budowanie relacji dzięki którym każdy człowiek potrafi dobrze funkcjonować w społeczeństwie. Takie relacje stanowią ważną i istotną część zarówno życia zawodowego, jak i osobistego, rodzinnego oraz towarzyskiego. Zapytacie zapewne co w takim układzie zrobić, aby te relacje były odpowiednie i satysfakcjonujące? – otóż jest kilka wskazówek , które postaramy się Wam przedstawić i omówić.

Wskazówka 1- WARTO SŁUCHAĆ …..AKTYWNIE

Komunikacja jest ważnym i istotnym elementem którego nie może zabraknąć w relacjach międzyludzkich. Na proces komunikacji składa się jednak nie tylko to, co mówimy, ale także słuchanie ze zrozumieniem nadawcy komunikatu kierowanego w naszą stronę. Starajmy się, rozmawiając z drugą osobą , dać jej możliwość swobodnej wypowiedzi na dany temat – nie przerywajmy jej, nie wykazujemy zniecierpliwienia, znużenia , lub braku zainteresowania tym co mówi, ale starajmy się ją zrozumieć.

Wskazówka 2 – JASNY, PRECYZYJNY KOMUNIKAT
 
Kiedy wypowiadamy się na jakiś temat starajmy się robić to w taki sposób, aby nasz komunikat był jasny, spójny i zrozumiały dla odbiorcy. Chodzi o to, że inaczej daną wiadomość przekażemy rodzicom, inaczej kolegom, a jeszcze inaczej, np. nauczycielowi. Warto mieć na uwadze, że błędy w komunikacji powodują eskalację napięcia i często prowadzą do powstawania niepotrzebnych konfliktów międzyludzkich. Mając na uwadze powyższe warto, aby każdy inwestował w naukę umiejętności przejrzystej i skutecznej komunikacji.

Wskazówka 3 – SZCZEROŚĆ

Zdarza się, że z obawy iż ktoś nas nie zaakceptuje takimi jakimi jesteśmy – zakładamy maski, żeby przysłonić swoje prawdzie, naturalne JA. Zaczynamy udawać, że jesteśmy inni do tego stopnia, że tracimy wiedzę o sobie samym i tym , kim jesteśmy naprawdę. Takie noszenie masek nie tylko jest nie fair wobec innych, ale staje się bardzo uciążliwe w codziennym życiu. Nikt z nas na pewno nie chciałyby, ale kolega czy  przyjaciel udawał przed nami kogoś kim tak naprawdę nie jest w normalnym życiu, dlatego bądźmy sobą  - nie zakładajmy masek  - i miejmy odwagę i pełną świadomość mówić to,  co myślimy i czujemy a wtedy mamy realną szansę na nawiązanie prawdziwej  relacji z drugą osobą.

Wskazówka 4 – MOJA EMAPATIA

Warto czasem postawić się w sytuacji drugiej osoby i spojrzeć na dany problem, czy sytuację z jej punktu widzenia i spróbować zrozumieć, że każdy z nas ma prawo do własnego zdania, oraz innego spojrzenia na otaczający nas świat rzeczywisty. Nie bądźmy egoistami skupionymi tylko na sobie , którzy udają , że nie widzą problemu i całą uwagę skupiają tylko na sobie. Pamiętajmy, że dbanie i szanowanie swoich potrzeb nie jest egoizmem, a zdrowym poczuciem własnej wartości i troski o siebie dopóty, dopóki nie stawiamy swoich potrzeb ponad potrzeby innych, a traktujemy je na równi z innymi.

Wskazówka 5 – NIE OCENIAJMY – NIE SĄDUJMY

Nie oceniajmy drugiej osoby i nie używajmy słów, które mogą ją zranić, być w stosunku do niej atakujące lub godzące w jej poczucie własnej wartości. Dzięki temu unikniemy konfliktów, odwetu, lub w ogóle wycofania się z relacji. Oceny i wydawane z góry samosądy mogą być krzywdzące, zaś szczere i przyjazne zainteresowanie drugą osobą otwiera ludzi na siebie i umożliwia tworzenie relacji.

Wskazówka 6 – WSPÓLNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Należy pamiętać, że aby zbudować i utrzymać relację z drugim człowiekiem na odpowiedniej płaszczyźnie w ten proces muszą być zaangażowane obie strony. Nie można zrzucić tej odpowiedzialności tylko na jedną stronę, a samemu stać z boku i biernie się przypatrywać, ponieważ takie zachowanie nigdy nie będzie prowadziło do budowania odpowiednich kontaktów międzyludzkich.

Wskazówka  7- GRANICE SĄ WAŻNE

Zawsze należy pamiętać, że aby dbać o dobro wspólne absolutnie niezbędna jest znajomość i poszanowanie granic i stref komfortu nie tylko osobistych, ale także drugiej osoby. Pamiętajmy, że każdy z nas ma inny światopogląd, system wartości, osobowość , a świadomość granic własnych oraz innych osób daje realną szansę na wypracowane zdrowych relacji dla obu stron – a zatem szanujmy i nie przekraczajmy swoich granic.

Mamy nadzieję, że przedstawione i omówione wskazówki przyczynią się do budowania przez CiebieDrogi Czytelniku  - długotrwałych i efektywnych relacji międzyludzkich.

ŻYCZYMY POWODZENIA !!!


DATA PUBLIKACJI: 2022-02-23 » Pozostałe aktualności