Strona główna  >   Lista aktualności   >   Zatrudnienie młodocianego – czy to dodatkowe obowiązki czy korzyści dla pracodawcy?

Zatrudnienie młodocianego – czy to dodatkowe obowiązki czy korzyści dla pracodawcy?

Pracodawca, planujący zatrudnić młodocianych pracowników w celu nauki zawodu, bądź przyuczenia do wykonywania określonej pracy, powinien liczyć się z dodatkowymi obowiązkami, jednak taka decyzja niesie również za sobą wiele korzyści w trakcie zatrudnienia, jak i w okresie późniejszym.
Na początku należy zastanowić się kogo nazywamy pracownikiem młodocianym? W rozumieniu Kodeksu Pracy, jest to osoba, która ukończyła 15, ale nie przekroczyła 18 lat. Należy wspomnieć, iż umowę zawrzeć możemy tylko z osobą, która ukończyła co najmniej szkołę podstawową. Na uwagę zasługuje fakt, iż art.191 §1 k.p. dochodzą dwie dodatkowe przesłanki, dotyczące zatrudniania osób młodocianych. Wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy wykażą, iż ukończyli co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową, a po drugie, przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające , że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.
Skoro wiemy już kim jest młodociany, rozważmy  - jakie obowiązki ciążą na pracodawcy, który zamierza taką osobę zatrudnić? Przede wszystkim musi zapewnić jej szczególną ochronę zdrowia podczas pracy, tzn. zagwarantować między innymi warunki niestwarzające zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia, nadzór nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu, informację o zagrożeniach oraz  przerwy w pracy w celu odpoczynku. Pracodawca powinien również pamiętać o pracach wzbronionych młodocianym, które określone są w odpowiednim rozporządzeniu i na podstawie powyższego sporządzić wykaz takich prac w swoim zakładzie. Należy  mieć na uwadze również to, że taki pracownik nie będzie w stanie wykonywać swoich obowiązków przez 5 dni w tygodniu z uwagi na konieczność nauki. Młodociani pracownicy zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego korzystają ze szczególnej ochrony, która  polega na obowiązku zawierania z nimi bezterminowych umów o pracę oraz na dopuszczalności wypowiadania tych umów tylko z przyczyn określonych w art. 196 Kodeksu Pracy.
Zastanówmy się jakie korzyści może przynieść decyzja o zatrudnieniu młodocianego? Nie sposób pominąć faktu, iż w takim przypadku pracodawca ponosi niskie koszty pracy. W okresie zatrudnienia w celu nauki zawodu młodocianemu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. Drugą istotna kwestią jest fakt, że osoba, która zdecyduje się na taki krok (posiadające kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych i zatrudnia w zawodzie, który jest wymieniony w wykazie zawodów  ogłaszanym w wojewódzkim dzienniku urzędowym) może ubiegać się po zdanym egzaminie o dofinansowanie kosztów szkolenia, jak również złożyć wniosek o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom do Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży właściwego ze względu na miejsce odbywania przygotowania zawodowego przez młodocianego. Najważniejszą jednak korzyścią dla pracodawcy jest wyszkolenie dobrego, efektywnego i  sumiennego pracownika – fachowca, który w przyszłości może istotnie przyczynić się do wysokich wyników przedsiębiorstwa osiąganych na lokalnych rynkach.

DATA PUBLIKACJI: 2021-11-19 » Pozostałe aktualności