Strona główna  >   Lista aktualności   >   poMOC jest W TOBIE

poMOC jest W TOBIE

To tytuł konferencji on-line zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Siedlcach – Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy współpracy z Miastem Siedlce oraz Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej 15 grudnia. W wydarzeniu udział wzięły  - jako słuchaczki - także przedstawicielki siedleckich jednostek OHP, tj.  
HP 7-7 oraz CEiPM.
Podczas konferencji wypowiadali się zróżnicowani specjaliści z zakresu przeciwdziałania przemocy dla zróżnicowanych grup klientów oraz w zróżnicowanym środowisku.

Pani Marta Kuźmicz – psycholog Niebieskiej Linii, oraz certyfikowany specjalista i superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej w swojej prezentacji wskazywały na elementy dotyczące tego jak przeciwdziałać  przemocy domowej i nie bać się reagować – głównie  wobec osób starszych. Wskazała także na istotny  element minimalizacji tego zjawiska poprzez zaangażowanie takich osób w zróżnicowane działania aktywizacyjne, które pozwolą im czuć się pomocnymi  i pozwolą na spożytkowania ich czasu w aktywny sposób.

W kolejnym wystąpieniu  Pan Konrad Krawczyński -  specjalista psychiatra pracujący,  m.in. w Krajowym Ośrodku Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie oraz konsultujący osoby doświadczające przemocy domowej  ukazał konsekwencje doświadczania takiej przemocy. Mówił o stresie – jego objawach i zaburzeniach z tym związanych, które nie zawsze leczone mogą doprowadzić do zróżnicowanych schorzeń psychicznych.  Jako przykłady pokazywał proste czynności życia codziennego, które mogą przerosnąć osoby chore, albo bardzo mocno zestresowane i występują w sposób ciągły i systematyczny. Przedstawił także depresję jako chorobę która bardzo często występuje w obecnym świecie , a której nie należy się bać i sugerować  - w bezpieczny sposób - wizytę u specjalisty osobie, która ma jej objawy. Osoby doświadczające stresu, przemocy – to osoby bardzo wrażliwe i emocjonalne, które bardzo łatwo zranić, dlatego – jak podkreślał pan doktor – ważne jest nasze empatyczne podejście do nich.

Na temat przemocy psychicznej,  pt. : „ Beze mnie jesteś nikim” mówił z kolei dziennikarz i autor książek -  Jacek Hołub.

Pani Marzena Bocian – Waszkiewicz  - doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie pedagogika, pedagog, terapeuta pedagogiczny, socjoterapeuta, seksuolog, edukator profilaktyki uzależnień – w swoim wystąpieniu mówiła na temat zróżnicowanych obliczeń krzywdzenia dzieci – głównie wykorzystywania seksualnego. Przykłady takiego krzywdzenia dzieci bardzo mocno wpłynęły na emocje i zachowania słuchaczy konferencji, którzy żywo reagowali na czacie podczas omawiania kolejnych przypadków.

W ostatniej prezentacji,  pt.: „ Barwy przemocy – rysunek rodziny dziecka krzywdzonego” – Pani Beata Rybińska – dyplomowany nauczyciel, pedagog, tyflopedagog, diagnosta i profilaktyk  - przekazała istotne informacje związane z interpretacją rysunków dzieci i młodzieży. Mówiła na jakie ich elementy zwracać uwagę i co powinno zaniepokoić dorosłych, którzy „czytają” te rysunki i jak dalej prowadzić w bezpieczny sposób  rozmowę, tak aby taki młody człowiek zaczął otwierać się i mówić o tym, co dziej się w jego środowisku domowym, szkolny, itp.

Udział w powyższej inicjatywie  - pomimo czasu pandemii – pozwolił przedstawicielkom OHP poszerzyć swoją wiedzę na temat zróżnicowanych źródeł i rodzajów przemocy  oraz pokazał jak w bezpieczny sposób rozmawiać z młodymi ludźmi i ich rodzicami na ten temat i  interpretować zróżnicowane   sygnały werbalne  i niewerbalne które dostają od nich a które mogą świadczyć o „ cichym krzyku”  wołania o pomoc lub ratunek.

DATA PUBLIKACJI: 2021-12-15 » Pozostałe aktualności