Strona główna  >   Lista aktualności   >   I tak się trudno rozstać…

I tak się trudno rozstać…

Młodzież z warszawskich jednostek opiekuńczo - wychowawczych 7 – 9 i 7 – 32 HP wraz z grupą litewskich uczniów sfinalizowała założenia tygodniowego projektu wymiany międzynarodowej pn. "Vivat Maj!”. 
24 września młodzi ludzie – podczas debaty typu oksfordzkiego – przywoływali bohaterów wydarzeń Sejmu Wielkiego, twórców konstytucji, twórców „nowego o Polsce i o Ojczyźnie myślenia” … Poddali krytycznej refleksji tezę - przyjęcie Konstytucji 3 Maja dowiodło politycznej odpowiedzialności elit Polski i Litwy oraz zwycięstwa myśli prawnej nowatorskiego ustroju społecznego wiodącego do ratowania Ojczyzny…
To było interesujące doświadczenie, doskonały sposób na podniesienie zaangażowania młodzieży, niepowtarzalna szansa na budowanie umiejętności kulturalnego prowadzenia merytorycznych dyskusji, a także droga do budowania nawyku poszukiwania konstruktywnych rozwiązań. 
Zadaniem debatantów było udowodnienie słuszności lub nieprawdziwości podanej tezy za pomocą własnych argumentów przy jednoczesnym odniesieniu się do argumentów strony przeciwnej. Beneficjenci projektu, przełamawszy barierę stresu, zaprezentowali przed przedstawicielami środowiska lokalnego swoją wiedzę oraz umiejętności oratorskie i erystyczne. Należy podkreślić, że młodzi ludzie z Litwy dokonali rzeczy zdawać by się mogło, niemożliwej...   przygotowali swoje wystąpienia po polsku, a niektórzy z nich dopiero tutaj w Jaciążku, wypowiedzieli swoje pierwsze słowa w naszym ojczystym języku. Debatanci, siłą swojej argumentacji raz jeszcze dowiedli racji słów Horacego, że „połowę pracy ma za sobą, kto dobrze zaczął”, a ponieważ „mieli odwagę być mądrym”, dlatego wszyscy byli zwycięzcami tejże debaty. Zaproszeni goście zostali obdarowani, własnoręcznie przygotowanymi przez młodzież w trzech językach (litewskim, angielskim i polskim), podręcznymi słowniczkami pojęć z zakresu demokracji. 
25 września, jednym z ostatnich wydarzeń było uroczyste podsumowanie projektu i rozdanie nagród, a także wzruszające, niekończące się rozmowy, wymiana adresów, kontaktów oraz doświadczeń … 
Dzięki projektowi młodzież z obu krajów podjęła działania zmierzające do wzajemnego poznania historyczno - kulturowego, nauczyła się tolerancji i akceptacji dla odmienności. Poznała społeczność lokalną i miała możliwość poczuć się, choć przez chwilę, jej integralną częścią… 
- Chciałybyśmy, również i tą drogą, podziękować wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji naszego przedsięwzięcia... 
Dziękujemy PLFWM, staroście powiatu makowskiego, pracownikom MWK OHP i pracownikom 7 – 2 OSiW oraz mieszkańcom Jaciążka i okolic.  Wiele ciepłych słów i serdecznych myśli kierujemy do młodzieży z obu krajów i liderek strony litewskiej…  
Gdyby nie Wy, nie mogłybyśmy pisać dzisiaj tych słów!  I chociaż projekt dobiegł końca, to nigdy nie przestaniemy być wdzięczne za szansę zdobywania nowych doświadczeń, możliwość rozwinięcia skrzydeł i pogłębienia umiejętności – komentowały liderki strony polskiej projektu „Vivat Maj!”.
Logo projekty


DATA PUBLIKACJI: 2021-09-25 » Pozostałe aktualności