Strona główna  >   Lista aktualności   >   „Vivat Maj” w ramach funduszu PLFWM

„Vivat Maj” w ramach funduszu PLFWM

Grupa młodzieży z dwóch warszawskich Hufców Pracy (7 - 9, 7 – 32)  wraz z partnerami z Litwy,  od 19 września, realizuje założenia projektu pt.  „Vivat Maj” w ramach funduszu PLFWM.
Podstawowym założeniem i celem przedsięwzięcia jest nabywanie przez jego uczestników świadomości obywatelstwa europejskiego, co otwiera drogę wspólnym działaniom ukierunkowanym na pogłębienie zrozumienia złożoności historii i tradycji  łączącej oba narody. Celem pierwszego bloku zajęć projektowych była adaptacja i integracja grupy międzynarodowej, lepsze poznanie się zespołu, budowanie klimatu bezpieczeństwa i akceptacji, a także rozwijanie empatii oraz nauka przyjaznego współdziałania z innymi. Polscy liderzy rozpoczęli  oczywiście od zabaw umożliwiających zapamiętanie imion. Ćwiczenia te pozwoliły na wytworzenie się więzi emocjonalnych między uczestnikami, a także  sprawiły, że grupa poczuła się bezpiecznie. Osoby prowadzące warsztaty –zaproponowały szereg ćwiczeń, dzięki którym młodzież mogła nie tylko przełamać bariery komunikacyjne, ale także uzmysłowić sobie własne oczekiwania i obawy związane z realizacją projektu. Formuła zajęć oparta na naturalnej aktywności prowadziła do wzrostu motywacji do realizacji zadań. Spotkania prowadzone były z wykorzystaniem metod opartych na uczeniu się przez doświadczenie, co w konsekwencji dawało możliwość bliższego poznania się uczestników i opiekunów grup. 
Młodzież sformułowała i podpisała również wspólny "kontrakt" zawierający zasady i normy, którymi będzie się kierować podczas realizowania projektu. 
Program zajęć umiejętnie łączy również aktywny wypoczynek z jednoczesnym poznaniem zasobów historycznych kraju oraz promocją kultury polskiej. Młodzi ludzie zwiedzili Krasne, spacerowali po warszawskiej Starówce a „punktem kulminacyjnym” programu tego dnia  była gra miejska na Rynku Starego Miasta. Zadanie młodzieży polegało na samodzielnym dotarciu grup międzynarodowych do warszawskich  zabytków związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.  Ubrani w stroje charakterystyczne dla epoki,  beneficjenci projektu,  przy pomocy mapki Starego Miasta oraz specjalnie w tym celu opracowanego „miniprzewodnika”,  odnajdywali punkty kontrolne i w każdym z nich odpowiadali na pytania związane z danym miejscem lub rozwiązywali zadania dotyczące meritum pierwszej w Europie, drugiej na świecie - konstytucji.
W kolejnych dniach zapowiada się równie interesująco... wycieczki, wieczory kultur, debata ... Będzie energetycznie i kształcąco.
logo projekt

DATA PUBLIKACJI: 2021-09-19 » Pozostałe aktualności