Strona główna  >   Lista aktualności   >   (Nie)Znane i (nie)zapomniane nekropolie

(Nie)Znane i (nie)zapomniane nekropolie

„Warszawska dzielnica Wola sporą część swojej historii ma zapisaną na kamiennych tablicach i krzyżach nagrobnych usytuowanych na kilku wolskich cmentarzach…”
Młodzież z 7 – 6 HP kontynuowała swoje peregrynacje po niewielkich, wolskich nekropoliach odkrywając wielokulturowość i wielowyznaniowość „małej ojczyzny” … Młodzi ludzie poznali już historię Cmentarza Prawosławnego, Ewangelicko - Augsburskiego i Reformowanego… Dziś, uczestnicy odwiedzili jedyny w Polsce, powstały u schyłku XIX w., malutki cmentarz społeczności karaimskiej. I naprawdę niewiele osób wiedziało, że Karaimi przedstawiają się, jako naród pochodzenia tureckiego, a religię, którą wyznają, opisują, jako odrębną od judaizmu, ale mającą wspólne z nim korzenie. Młodzież dowiedziała się, że jest to najmniejsza mniejszość religijna i etniczna zamieszkująca nasz kraj. Na terenie nekropolii znajduje się około czterdziestu mogił, a inskrypcje napisane są w języku karaimskim. 
Zainteresowanie uczestników wzbudził również Cmentarz Żydowski. Zwiedzająca młodzież zdumiona była kontrastem między skromnymi i prostymi macewami nagrobnymi, a wspaniałymi pomnikami i mauzoleami. Duże wrażenie wywarł symboliczny grób – pomnik Janusza Korczaka upamiętniający tego polsko-żydowskiego lekarza, pedagoga, pisarza, publicysty i działacza społecznego oraz dzieci, wychowanków jego domu dziecka.
Uczestnicy zatrzymali się także na, najmniej chyba znanym, zabytkowym mizarze – Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim. Nekropolia jest miejscem spoczynku polskich Tatarów, pochowani są tu także wyznawcy islamu różnych narodowości…, liczni wojskowi, artyści, arystokraci i przedsiębiorcy.
Uczestnicy zainteresowani byli także społecznością ormiańską mieszkającą w Warszawie i przyczynami agresji turecko – azerskiej w Górskim Karabachu. Dowiedzieli się, że Ormianie już od ponad pięciu wieków uczestniczą w wielu ważnych dla miasta wydarzeniach stając się jego nierozerwalną częścią… Podziw wzbudził majestatyczny chaczkar (podarowany Polsce przez Republikę Armenii) usytuowany na Sadybie na terenie Skweru Ormiańskiego…
Dzięki tego typu przedsięwzięciom młodzi ludzie mają okazję, by nie tylko pokłonić się nad mogiłami naturalizowanych, zasymilowanych przedstawicieli innych nacji, wyznań  i zapalić symboliczne światełko pamięci, ale także poznać panteon wielkich osobistości świata nauki, kultury i polityki współtworzących oblicze dzielnicy, miasta i kraju ….


DATA PUBLIKACJI: 2020-11-06 » Pozostałe aktualności