Strona główna  >   Lista aktualności   >   „Papież Wolności” – przesłanie z Drohiczyna…

„Papież Wolności” – przesłanie z Drohiczyna…

Rok 2020, to doskonały czas na przypomnienie sylwetki Wielkiego Polaka i Patrona Ochotniczych Hufców Pracy. Do tego duchowego przeżycia, młodzież z Mińska Mazowieckiego przygotowywała się systematycznie…
Uczestnicy mogli układać puzzle, rozwiązywać krzyżówki,  oglądać  fotografie ukazujące polskiego papieża, jako wielkiego męża stanu, któremu kraje „zza żelaznej kurtyny” zawdzięczają odzyskanie wolności i suwerenności. Młodzież zwróciła uwagę na „wizualizację” historycznego znaczenia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przynoszącej nie tylko umocnienie wiary, ale i wsparcie nadziei całego społeczeństwa, które zaowocowało w następnych latach. Przypomniała sobie pamiętne słowa Papieża, wzywające do „odnowy tej ziemi”, słowa, które zapowiadały zmiany - powstanie ruchu społecznego ,,Solidarność”, wybory w 1989 r., odzyskanie niezależności przez kraje Europy Środkowej i Wschodniej, aż po obalenie muru berlińskiego. 

- Wspominając Ojca Świętego postanowiliśmy nawiązać także do bardzo istotnych informacji z VII pielgrzymki Jana Pawła do Ojczyzny, która przywiodła Papieża Polaka do Drohiczyna. Kilka lat po tym wydarzeniu biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz skierował do swoich diecezjan przesłanie, aby w 10. rocznicę przyjazdu Jana Pawła II zbudować kopiec z podlaskiej ziemi, a na jego szczycie umieścić pęknięty krzyż. Podlaski Kopiec powstał z kilkuset ton ziemi przywiezionej z sąsiedniej diecezji. Jego wysokość to prawie 10 metrów – opowiadali wychowawcy.

Młodzi ludzie z zainteresowaniem, przyswajali również ciekawostki statystyczne i dowiedzieli się, że Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu odbył aż 104 wizyty apostolskie, odwiedził 135 krajów, przebył ponad 1, 6 miliona kilometrów, co odpowiada czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem. ..
- Cykl spotkań przybliżył nam niekwestionowany autorytet moralny Wielkiego Polaka, głoszącego uniwersalne wartości – piękna, prawdy, dobroci, wiary i miłości ponad wszelkimi podziałami, mogliśmy powrócić myślami do Jana Pawła II, który już za życia zwany był Wielkim. – mówili uczestnicy z mińskiej jednostki.


DATA PUBLIKACJI: 2020-10-22 » Pozostałe aktualności