Strona główna  >   Lista aktualności   >   Kariera na ….Językach ?

Kariera na ….Językach ?

700 000 000 osób na całym świecie posługuje się językiem angielskim - z czego dla 400 milionów jest to język ojczysty;
po hiszpańsku mówi 270 milionów, a po „francusku” tylko 100 milionów.


Chyba nikt nie wyobraża sobie dzisiaj kariery zawodowej bez znajomości języków obcych. Te osoby , którzy chcą zgłębić tajemnice swojego ulubionego języka i  poznać jego historię - wybierają studia filologiczne, jednak później nie zawsze mają pomysł, co z tą wiedzą począć.

Dlatego, młody człowieku - musisz sobie uświadomić, iż ukończenie takiego kierunku nie jest równoznaczne z uzyskaniem konkretnego zawodu, a oznacza jedynie nabycie wielu bardzo przydatnych umiejętności, które można dobrowolnie wykorzystać aby odnaleźć się na rynku pracy.

Jak złowić rybkę?


Jeśli jesteś średnio zdolnym uczniem, nie masz specjalnych predyspozycji zawodowych, a Twoja pracowitość jest na średnim poziomie, możesz z powodzeniem skończyć studia językowe i znaleźć miejsce w sferze usług, ale musisz mieć świadomy plan tego, co chcesz osiągnąć w obecnej sytuacji na rynku pracy, wykazać się własną inicjatywą, zaradnością i przedsiębiorczością. Szkoła to tylko wędka, na którą będziesz łowić ryby. Jak to zrobisz? To już Twoje samodzielne poszukiwanie kierunku, pokonywanie przeszkód i w końcu zdobywanie celu.

Ćwiczenie czyni mistrza.

Nauka języka to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka, którą należy nieustannie pielęgnować. Każdy z nas we własnym zakresie nabywa i rozwija znajomość danego języka, jednak nie zawsze wszyscy  mogą się go nauczyć w takim samym tempie i poziomie. Warto pamiętać, że poprzez systematyczne ćwiczenia i naukę danego języka – niwelujemy braki, które mogą stanowić nasza słabą stronę. 

Strzał w dziesiątkę.

Znacząca większość absolwentów nauk o językach  to ludzie, którzy w założeniu pozostaną w sferze kompetencji językowych świadcząc usługi. Są to przyszli nauczyciele, lektorzy, tłumacze, pracownicy instytutów językowych. Część z nich przejdzie do innego sektora, choćby zagranicznych firm. Inni będą realizować się w redakcjach czasopism, wydawnictwach książkowych, zaś jeszcze inni zajmować się będą badaniem rozmaitych aspektów kultury, sztuki, czy historii. Zatem różnorodność jest spora.

Tłumacz jest dziś w cenie…jednak…

…nie każdy może nim zostać…
Wbrew pozorom zajęcie to nie skupia się tylko wokół znajdowania haseł w słowniku, ale często bywa tworzeniem nowych myśli, czy kreowaniem rzeczywistości. Trzeba niejednokrotnie zadać sobie trud, by dotrzeć do znaczenia jakiegoś słowa, które jest obce, niezrozumiałe, zasięgnąć porady fachowca, native speakera, znać realia życia codziennego danego kraju, kultury, historii, ludzi i ich problemów.

Więcej możliwości, więcej zawodów…

Jeśli poważnie myślisz o karierze na językach, poszukaj informacji o wymienionych poniżej zawodach, w których masz szanse realizować się w przyszłości podejmując naukę na kierunkach językowych.

Może chciałbyś być:

  • nauczycielem,
  • nauczycielem akademickim,
  • tłumaczem tekstów pisanych,
  • tłumaczem tekstów literackich,
  • tłumaczem słowa żywego,
  • tłumaczem tekstów naukowych,
  • tłumaczem tekstów technicznych,
  • tłumaczem języka migowego,
  • tłumaczem przysięgłym,
  • tłumaczem konsekutywnym czy też symultanicznym?

A może zaciekawi Cię język biznesu, język gospodarczy, język bankowości czy inny język specjalistyczny?

Jak widzisz możliwości jest nawet sporo, ale musisz zdawać sobie sprawę, jak wygląda kształcenie w danej specjalizacji, jakich wymaga się od Ciebie predyspozycji, talentów, uzdolnień, w jakim środowisku  w przyszłości będziesz się poruszać, ale przede wszystkim -  jak zawodowo dany język może Ci pomóc…?

Sam język to jednak za mało…

W obecnej sytuacji, którą dyktuje nam rynek pracy, doskonała znajomość jednego -  a nawet dwóch języków obcych,  czy też wykształcenie w tymże kierunku,  nie daje gwarancji dobrego zatrudnienia.

Trzeba raczej dążyć do wszechstronności, pozyskiwać i rozwijać dodatkowe praktyczne umiejętności, kształcąc się w konkretnym zawodzie, branży i znać się jeszcze na czymś innym.

Nauka języków nie ogranicza się tylko do wykorzystania jej w kategorii pracy zawodowej, ale daje nam możliwości czerpania radości z podróży, nauki, sztuki, literatury,  otwiera nam furtkę na bycie obywatelami tego świata i czerpania z niego dobrodziejstw.


Autor tekstu    - specjalista ds. rozwoju zawodowego - Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Płocku

DATA PUBLIKACJI: 2020-05-22 » Pozostałe aktualności