Strona główna  >   Lista aktualności   >   Pielgrzym nadziei...

Pielgrzym nadziei...

„Na naszej polskiej ziemi przyszedł na świat człowiek, którego życie okazało się wyjątkowym darem dla Kościoła i całego świata. Temu człowiekowi było na imię Karol. Karol Wojtyła. Od 16 października 1978 roku Karol Wojtyła przybrał nowe imię Jana Pawła II”... 
                                                                   kardynał Stanisław Dziwisz

Rok 2020 należy do świętego Jana Pawła II - myśliciela, filozofa, człowieka kultury i sztuki, poety i aktora, miłośnika gór, człowieka pokoju i dialogu, niestrudzonego pielgrzyma, przyjaciela młodzieży, inspiratora przemian na świecie, mistyka i przede wszystkim człowieka głębokiej wiary.
Jego nauki stanowią uniwersalny fundament moralny naszej zbiorowej tożsamości…  Nauczył nas, aby doceniać i cieszyć się każdą chwilą, każdym dniem - „Wczoraj do Ciebie nie należy, Jutro niepewne …Tylko dziś jest Twoje”, zwracał naszą uwagę, że nie jest ważne co posiadamy, lecz to co dajemy od siebie bliźnim, bo „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Niezależnie od tego czy był księdzem Karolem, ks. profesorem KUL, czy biskupem krakowskim zawsze utrzymywał szczególną więź z młodzieżą – słowa, które do niej kierował dawały otuchę i motywowały do działania… „Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności, jakie panują w naszych sercach”, „Życie jest pielgrzymką ciągłych odkryć; odkrywania, kim jesteście, odkrywania wartości, które nadają kształt waszemu życiu”, jak i „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie”, „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować",  „Musicie od siebie wymagać nawet, gdyby inni od was nie wymagali” …
Uczył nas wszystkich altruizmu, miłości, przebaczenia i pojednania…. „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością,”
Uczył miłosierdzia, zwracał uwagę na takie wartości jak miłość do bliźniego, szacunek, pokój, a nade wszystko poszanowanie ludzkiego życia...- „Jak można kochać Boga, który jest niewidzialny, nie kochając człowieka, który jest obok nas?”, czy „Powiedz mi, jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś…”
Zwracał się też bezpośrednio do nas Polaków i do swojego kraju rodzinnego - "Ojczyzno moja kochana, Polsko, […] Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna!”, potwierdzając tym samym, jak ważny był dla niego patriotyzm. To właśnie On wypowiedział słowa powszechnie uważane za przełomowe w zapoczątkowaniu idei odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości. Zmieniły one bieg historii całej Europy i stały się natchnieniem dla milionów Polaków do tego, żeby podjąć się walki o uwolnienie narodu z pęt komunizmu - „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!”, miał znakomitą świadomość tego, że „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę", bo  „Każde pokolenie powinno zdawać sobie sprawę, iż wolność nie polega na tym, żeby robić, co nam się żywnie podoba, ale na prawie do robienia tego, co należy”
To był niezwykły człowiek, bronił praw człowieka, starał się być blisko z potrzebującymi, docierać do nich. Szanował wszystkie narody i religie, jednał, modlił się, słuchał, kochał. Jego ideą była miłość i jedność i tak podchodził do wszystkich, umiał przebaczyć człowiekowi, który wyrządził mu krzywdę, tym pokazał nam, jak żyć godnie.
Uczył nas otwartości na drugiego człowieka, umacniał wszystkich w wierze, tak postępował przez całe swoje życie, teraz my, silni wiarą i umocnieni świadectwem naszego papieża rodaka - trawestując Jego słowa…. pamiętajmy, nie budując pomników, lecz robiąc coś dobrego dla ludzi…


DATA PUBLIKACJI: 2020-05-18 » Pozostałe aktualności