Strona główna  >   Lista aktualności   >   Dorosłe życie młodzieży , czyli….

Dorosłe życie młodzieży , czyli….

…zaprzyjaźnij się z przepisami prawa pracy…

Dużymi krokami zbliżają się wakacje… możliwe, że te w tym roku będą trochę inne, jednak niezależnie od wszystkiego warto pamiętać o pewnych zasadach - nie tylko tych związanych z koronawirusem.  Mam tutaj na myśli  - zasady prawne związane z podejmowaniem zatrudnienia. Tak,  wiem  - prawo,  nie należy do zbyt pasjonujących tematów,  ale warto znać jego podstawy, by nie wpaść w wakacyjne „praktykowe” tarapaty.

Z doświadczenia wiem, że nie każdy pamięta o tym, że czas wolny od szkoły (wakacje, ferie) nie zwalnia automatycznie z obowiązku uczęszczania na praktyki - i tu właśnie przyda się znajomość...
Kodeksu pracy > Zatrudnianie młodocianych > Urlop wypoczynkowy młodocianych (art. 205)

Każdy z Was po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszych praktyk nabywa prawa do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych. Po upływie roku pracy  przysługuje Wam już 26 dni roboczych urlopu wypoczynkowego (czyli w pierwszym roku praktyk macie w sumie 38 dni – brzmi całkiem fajnie?) . W roku kalendarzowym, w którym kończycie 18 lat macie prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeśli prawo do urlopu nabyliście przed ukończeniem pełnoletności.

Urlopu udziela Wam – jako pracownikowi młodocianemu (bo taki prawnie macie status) pracodawca, po uprzednim złożeniu przez Was wniosku urlopowego bądź podania o udzielenie urlopu. Warto wcześniej omówić z pracodawcą kwestie terminu w jakim chcielibyście skorzystać z prawa wzięcia urlopu, aby pracodawca mógł rozplanować odpowiednio zadania na innych pracowników. Nie zapominajmy bowiem, że praktyki, to pierwsze kroki ku dorosłości. Pracodawcy traktują Was jako część swojego zespołu, na który rozdziela zadania planowane w konkretnym dniu,  przez co Wasza nieobecność sprawia, że obowiązki muszą zostać rozłożone na pozostałych członków zespołu.

Jak wygląda sytuacja w okresie ferii szkolnych?  Jeżeli  przed okresem ferii nie nabyliście jeszcze prawa do urlopu, to na Wasz  wniosek pracodawca może udzielić wam takiego urlopu zaliczkowo. Na okres ferii szkolnych macie prawo wystąpić także z wnioskiem o udzielenie urlopu bezpłatnego, należy jednak pamiętać, że  łączny wymiar urlopu bezpłatnego i urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć dwóch miesięcy.

Pamiętajcie również, że w razie choroby macie obowiązek jak najszybszego poinformowania pracodawcy o zaistniałym zdarzeniu. Nie zapomnijcie będąc u lekarza poprosić o wystawienie  dla pracodawcy zwolnienia lekarskiego i poinformowaniu pracodawcy o wystawionym w systemie zwolnieniu lekarskim. Podczas nieobecności w szkole usprawiedliwia Was zaświadczenie lekarskie ale tylko L4 zwalnia Was z praktyk.

Przedstawiłam Wam – drodzy czytelnicy artykułu -    kilka podstawowych zasad , które myślę, że ułatwią  Wam utrzymanie dobrych relacji w miejscu pracy,  oraz zaowocują bezstresowymi wakacjami, bez obaw … i chodzących po głowie myśli…czy we wrześniu będę mieć gdzie wrócić na praktyki?

Autor tekstu - Specjalista ds. rozwoju zawodowego CEiPM Warszawa

DATA PUBLIKACJI: 2020-05-14 » Pozostałe aktualności