Strona główna  >   Lista aktualności   >   Niezwykłe kobiety....

Niezwykłe kobiety....

Problem dyskryminacji jest analizowany na wielu płaszczyznach – narodowości, religii, statusu społecznego. itd. Jednym z istotnych elementów w tym aspekcie jest  wykluczenie danej osoby ze względu na płeć. Jak czytamy na stronie pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania: „Dyskryminacja ze względu na płeć to nierówne traktowanie kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami”.

Co powoduje tego rodzaju zachowania? Jednym z negatywnych bodźców są stereotypy płciowe – czyli przypisywanie każdej płci pewnych cech charakterystycznych, generalizowanie, bez realnych podstaw. Przykład? Najprostszy jest można przytoczyć to ten , że według opinii niektórych, kobiety powinni wyłącznie dbać o ognisko domowe i wychowywać dzieci, a mężczyźni pracować na utrzymanie rodziny.

Kobiety w zawodach dla mężczyzn
Co łatwo zauważyć -  rynek pracy nie jest wolny od stereotypów. Nikomu nie sprawi większego problemu wymienienie najbardziej charakterystycznych zawodów dla mężczyzn, czy prac typowych dla kobiet. Luka płacowa, czy problemy kobiet trafiających na szklane sufity  - to często poruszane zagadnienia, jednak również mężczyźni muszą się zmierzyć z przejawami nietolerancji, szczególnie jeśli decydują się na zajęcia stereotypowo damskie.

Dominacja kobiet w niektórych zawodach (lub przekonanie, iż w danej profesji powinny działać tylko kobiety) jest niestety dla wielu członków społeczeństwa pretekstem do niestosownych przytyków i komentarzy na temat zatrudnianych panów – ich orientacji seksualnej, posiadanych umiejętności, roli w społeczeństwie.

W jakich zawodach można zauważyć dyskryminację kobiet? Do takich profesji należą miedzy innymi:
  • kierowca tira, autobusu: Podobno kobiety kierowcy są ostrożniejsze od mężczyzn, choć jak i w innych profesjach - wariatek na drodze także nie brakuje. Brakuje jednak  szczególnie kobiet, które jeżdżą jako kierowcy autobusów i ciężarówek czyli pojazdów dużych i ciężkich. Prowadzenie takiej maszyny nie jest łatwe i chociaż pojazdy wyposażone są w wiele udogodnień, to kierowanie ciężarówką wymaga także siły fizycznej.
  • mechanik samochodowy: Być kobietą, która naprawia i dokonuje przeglądu samochodów oraz innych pojazdów mechanicznych to nie lada wyzwanie. Do głównych obowiązków pracownika tego należy, m.in.: wykonywanie prac regulacyjnych, wykonywanie napraw, kontrola stanu technicznego pojazdów, zespołów, podzespołów i układów, jest to dość „brudna robota”, ale kobiety sąz reguły dokładniejsze, cierpliwsze i lepiej radzą sobie z sytuacjami gdzie dane czynności należy wielokrotnie powtórzyć.
  • kierownik budowy: Mężczyźni są z tego niezadowoleni, ale istnieją już ekipy budowlane składające się z samych kobiet. Z pewnością są czynności, które ze względu na konieczność użycia siły fizycznej mogą wychodzić nam słabiej, ale zawsze możemy poprosić o pomoc kolegów po fachu. Poza tym w istnieje tyle praktycznych narzędzi i rozwiązań, że panie mogą sobie świetnie radzić korzystając z ich wsparcia.
  • mundurowa: Kobiety należące do służb mundurowych, szczególnie wojska i policji, muszą być twarde. Oprócz niebezpieczeństw, które niosą za sobą obowiązki żołnierza i policjanta, adeptki przechodzą także szkolenia wymagające sprawności fizycznej i psychicznej. Dodatkowo będąc w wojsku zawsze istnieje możliwość przeniesienia do innej jednostki lub wyjazdu na misję wojskową, co oznacza rozłąkę z rodziną. Zawody związane z tą profesją można by rzec, że  są przeznaczone  tylko dla wybranych i  ciężko jest być kobietą w wojsku.
  • informatyk: Wprawdzie kobiety także pracują przy komputerach i wbrew potocznym opiniom wiele z nas potrafi sobie radzić świetnie, to jednak wśród informatyków, grafików i specjalistów od nowych technologii dominują ciągle panowie. Tendencja ta na szczęście się zmienia, a kobiet, dla których komputery nie mają już tajemnic jest coraz więcej.
  • sędzia piłkarski: Bierzemy czynny udział w zawodach sportowych, strzelamy z łuku, gramy w hokeja i w piłkę nożną. Jednak obserwując poczynania sportowców w grach zespołowych możemy dostrzec, że sędziami najczęściej są mężczyźni. Kobieta sędzia, zwłaszcza piłkarski, to jeszcze rzadkość, ale strzeżcie się panowie.

Warto zaznaczyć, że zjawisko nietolerancji może przejawiać się nie tylko w środowisku zewnętrznych – np. wśród klientów, kontrahentów, ale także w zachowaniach  współpracowników czy pracodawców.

Dlaczego walka z dyskryminacją jest tak ważna? Ponieważ, nie powinno mieć znaczenia, czy interesuje nas typowa praca dla kobiet - ważne, abyśmy wykonywali zawód, w którym czujemy się dobrze, w którym się spełniamy, pozwalający się rozwijać i poszerzać horyzonty, a nie wypełniać role społeczne, przypisane przez stereotypy.   

Aby satysfakcja z pracy była możliwa, koniecznie jest uprawnienie płci na szeroką skalę. Powinno się wprowadzać zmiany nie tylko w prawie, ale także w sposobie myślenia i postrzegania swojego miejsca w społeczeństwie. Niewielu pamięta, że na przykład w ogłoszeniu o pracę nie powinno się stosować form faworyzujących daną grupę: zatrudnimy młodą osobę, zatrudnimy panią, zatrudnimy kwiaciarkę, sprzątaczkę, czy kucharza.

Dlatego niezwykłe KOBIETY…..do dzieła!!!!
 
 Autor tekstu  - doradca zawodowy MCIZ Radom

DATA PUBLIKACJI: 2020-05-05 » Pozostałe aktualności