Strona główna  >   Lista aktualności   >   Malarskie inspiracje

Malarskie inspiracje

29 marca podopieczni 7-11 Hufca Pracy w Płockiej Galerii Sztuki obejrzeli ekspozycję malarstwa współczesnego Jana Tarasina.
Wernisaż nosił tytuł „Jan Tarasin –Pominięty rejestr i inne rejestry”. Okazało się, ze   tytuł wystawy nie był przypadkowy.
- Kustosz opowiedziała mam niesamowitą historię losów niektórych z prac artysty.        Z niewiadomych powodów Jan Tarasin ściągnął z krosien obrazy jakie namalował w latach 60-  tych i 70-tych zwinął w rulony i skrzętnie ukrył. O ich istnieniu wiedziała tylko najbliższa rodzina artysty. Cztery lata temu odnalezione dzieła trafiły na Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie specjaliści zajęli się ich renowacją i  przywróceniem im  dawnego  wyglądu. Krytyk sztuki Magdalena Sołtys nazwała je „Pominiętym rejestrem”, gdyż sam artysta celowo je pominął i nigdy nie pokazał światu – opowiadali uczestnicy.
Na wystawie w Płockiej Galerii Sztuki zostały zaprezentowane   właśnie te obrazy oraz inne z najważniejszych okresów działalności artystycznej  malarza.
Młodzież z płockiego hufca  miała  niebywałą okazję zrozumieć w  jaki sposób ewoluował talent  malarski  Tarasina - począwszy od  realizmu do abstrakcjonizmu. Fascynacja mistrza ludźmi czy kompozycjami zwizualizowana była poprzez geometryczne  kształty zawieszone zarówno w zamkniętych,  jak i otwartych przestrzeniach…. Co ciekawe Tarasin   malując każdy z  obrazów w ostatnim okresie swojego życia ograniczał się do wykorzystania  niewielu  kolorów, przez  co  jego  prace są   jeszcze   bardziej   wymowne i podkreślają  to  na co  chciał  zwrócić naszą  uwagę.  Z całą  pewnością prezentowane dzieła zmuszały do zatrzymania  się na chwilę i  uruchomienia wyobraźni by pojąć zamysł artystycznej wizji  malarza. Największe wrażenie na płocczanach zrobiły abstrakcyjne  dzieła artysty,   w  których plamy, kropki czy  geometryczne kształty nie  były  przypadkowe i  miały  głębsze znaczenie, tworząc specyficzną  przestrzeń, a także  pole artystycznego  wyrazu.
- Malarstwo współczesne jest niezwykle piękne i inspirujące,  a z drugiej strony  trudne do zrozumienia i interpretacji - komentowali  podopieczni 7-11 Hufca Pracy.

DATA PUBLIKACJI: 2018-03-29 » Pozostałe aktualności