Strona główna  >   Lista aktualności   >   CV jako ……wizytówka?

CV jako ……wizytówka?

CV – z łacińskiego Curriculum Vitae, czyli życiorys zawodowy jest jednym z dokumentów, którego od kandydatów do pracy oczekuje pracodawca. Za  pośrednictwem CV można, a nawet trzeba  - zaprezentować się potencjalnemu szefowi w taki sposób, aby był zainteresowany naszą osobą, a w następstwie zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Do przygotowania dobrego CV należy się dobrze przygotować. Niestety bardzo niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę  i najczęściej korzystają ze wzorów, jakie są dostępne w prasie, książkach oraz Internecie. Oczywiście wzorowanie się na tych przykładach nie jest złe, o ile mamy świadomość, że powinniśmy stworzyć własny, indywidualny dokument, a nie jedynie powielać informacje z gotowego źródła.

Warto przed przystąpieniem  do przygotowywania własnego życiorysu zrobić analizę własnych umiejętności, kwalifikacji oraz cech charakteru, które mogą być korzystne z punktu widzenia pracodawcy. Wielu osobom - szczególnie młodym  - wydaje się, że to nic trudnego, że można to zrobić w kilka chwil, jeśli jednak rzetelnie i odpowiednio przygotujemy się do tego, to bardzo szybko okaże się, że jest do tego potrzebna nie tylko wiedza na swój temat, lecz przede wszystkim zaangażowanie do stworzenia takiego dokumentu. Nie należy bagatelizować przygotowania CV, ponieważ jest to pierwszy dokument, z którym ma do czynienia pracodawca w całym procesie rekrutacyjnym. Aby dobrze zrozumieć motywy przyszłego szefa, należałoby się postawić na jego miejscu. Wówczas możemy zastanowić się czy wszystkie informacje zawarte w naszej wizytówce są odpowiednie do tego, by mieć wyobrażenie o pracowniku.

Warto także pamiętać, że jest to dopiero pierwszy krok w kontakcie z pracodawcą.

Chociaż informacje w nim zawarte powinny być pełne oraz spójne, to trzeba pamiętać, że jest jeszcze list motywacyjny, o którego przygotowanie możemy zostać poproszeni , oraz  rozmowa kwalifikacyjna -  na którą w przypadku zainteresowania pracodawcy także możemy zostać zaproszeni, dlatego też nie należy wpisywać wszystkiego bardzo szczegółowo.

Treść CV powinna dotyczyć naszych danych osobowych, mających  na celu możliwość skontaktowania się pracodawcy z nami, jednak powinny to być tylko informacje  związane z adresem pocztowym, numerem telefonu, oraz  adresem e-mailowym. Nie powinno się w tym miejscu umieszczać danych wrażliwych, takich  jak stan cywilny, wyznanie,  czy stan zdrowia. Te informacje nie powinny mieć żadnego wpływu    na jakość wykonywania przez nas obowiązków zawodowych, dlatego nie umieszczamy ich w dokumencie. Oczywiście niezwykle ważne z punktu widzenia pracodawcy jest nasze wykształcenie, dlatego też należy je umieścić, ale  w kolejności od ostatniej szkoły, do jakiej uczęszczaliśmy do tej, w której uczyliśmy się najdawniej -  przy czym, jeśli posiadamy wykształcenie średnie, wyższe lub podyplomowe, wówczas nie wpisujemy już szkoły podstawowej, ponieważ w domyśle jest fakt, że ją ukończyliśmy, gdyż był to wymóg niezbędny do tego, aby kształcić się dalej. Aby dobrze przedstawić profil kształcenia należy uwzględnić nazwę szkoły, miejscowość, w której się znajdowała oraz zawód czy kierunek studiów.

Analogicznie należy postąpić w przypadku doświadczenia zawodowego wypisując je od tego miejsca pracy, które było ostatnio do pierwszego. W tej sytuacji również wpisujemy nazwę firmy, miejscowość oraz stanowisko, na którym pracowaliśmy. Taki porządek pomaga pracodawcy w szybszym zorientowaniu się jak przebiegała nasza kariera zawodowa.

Warto również w CV umieścić inne kwalifikacje, które nabyliśmy poprzez uczestnictwo w szkoleniach czy kursach. Nie opisujemy umiejętności, jakie nabyliśmy w trakcie tych szkoleń, a jedynie uwzględniamy jego nazwę i datę. Jeśli opiszemy to w CV, to później nie będziemy mieli nic do dodania   w kolejnych etapach rekrutacji. Możemy także uwzględnić dodatkowe informacje, w których wpisujemy swoje umiejętności, kwalifikacje czy cechy charakteru, które nie mogą być w żaden sposób potwierdzone dokumentem. Np. jeśli znamy obsługę komputera, lecz nie uczestniczyliśmy w żadnych kursach, bądź nasza edukacja nie była związana z informatyką, to właśnie jest odpowiednie miejsce, aby to zaznaczyć. Można również tu uwzględnić inne, np. umiejętność pracy indywidualnej czy zespołowej, łatwość nawiązywania i utrzymywania kontaktów interpersonalnych, dobrą organizację pracy, odpowiedzialność, rzetelność, otwartość na doszkalanie  i udoskonalanie efektów swojej pracy, umiejętność zarządzania zespołem, znajomość języka na konkretnym poziomie w mowie i piśmie, zdolności negocjacyjne, odporność na sytuacje stresowe, umiejętność pracy pod presją czasu, itp. Wszystkie te umiejętności można zdobyć na podstawie doświadczenia życiowego, dlatego też trudno o dokumenty, które mogłyby to potwierdzić.

W CV możemy również napisać o swoich zainteresowaniach - zwłaszcza jeśli mogą one w znaczącym stopniu być powiązane ze stanowiskiem, o jakie się ubiegamy. Oczywiście pamiętamy o tym, by dokument był czysty, nie pogięty, nie było na nim plam oraz innych rzeczy, które mogą sprawić, że będzie on wyglądał nieestetycznie.

PAMIĘTAJMY - CV stanowi naszą pierwszą wizytówkę w kontakcie z pracodawcą, dlatego niezwykle ważne jest, by była ona przygotowana w najlepszy możliwy sposób. Warto jest się wyróżnić na tle innych kandydatów do pracy, ale nie formą dokumentu, lecz jego treścią.

Autor tekstu – pośrednik pracy  - MCK Zwoleń

DATA PUBLIKACJI: 2020-04-22 » Pozostałe aktualności