Strona główna  >   Lista aktualności   >   Tradycje wielkanocne

Tradycje wielkanocne

29 marca podopieczni i kadra z 7-4 HP, zgodnie z tradycją, uczcili w Wielki Tydzień.
Spotkanie wielkanocne organizowane w praskiej jednostce ma już swoje tradycje i cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. Każdy przyniósł coś „dobrego”, członkowie Klubu Aktywnych udekorowali stoły, wychowawcy opowiadali o zwyczajach i obrzędach związanych z obchodami Wielkiej Nocy w różnych regionach Polski,. Każdy doskonale pamięta, że Wielki Tydzień rozpoczyna się wraz z Niedzielą Palmową. Dawniej zwana "Kwietną" lub "Wierzbową", stanowi bardzo ważny dzień w religii chrześcijańskiej. Symbolizuje wjazd Jezusa do Jerozolimy. W Niedzielę Palmową należy udać się do kościoła w celu poświęcenia tzw. palemki. Są one wykonane z gałązek wierzby, ozdobionych bukszpanem i kwiatami. Kiedyś poświęconą palemką uderzało się lekko każdego z domowników. Następnie umieszczało się ją za obrazem lub nad drzwiami. Miało to chronić przed burzą oraz ogniem. Tradycją w niektórych regionach było także "Topienie Judasza". W Wielką Środę brano słomianą kukłę symbolizującą Judasza i wleczono przez całą wieś. Mieszkańcy obrzucali ją kamieniami, wrzucali do wody, a na końcu topili. W Wielki Czwartek zaczyna się Triduum Paschalne. Z ołtarza znikają wszelkie przedmioty, a dzwony milkną aż do czasu zmartwychwstania. Następnie w Wielki Piątek odbywają się Drogi Krzyżowe, podczas których składa się ciało Chrystusa do grobu. Tego dnia obowiązuje ścisły post. Jedną z dawnych tradycji było zakopywanie żuru i śledzia, które były typowo postnymi potrawami. W Wielką Sobotę święcone są nie tylko świąteczne pokarmy, ale i woda, ogień oraz cierń.
- Ozdobione bukszpanem koszyki powinny zawierać: baranka, jajka, chleb, chrzan, sól, ser i babkę - przypomniał Artur uczestnik 7-4 HP. W Wielką Niedzielę nie może zabraknąć stołu przykrytego białym obrusem. Na śniadanie zazwyczaj są: żurek, biała kiełbasa, pasztety, pieczenie oraz szynki. Konieczne są również wielkanocne ciasta, takie jak mazurki czy babki.
Podczas wielkanocnego spotkania w praskiej jednostce nie zabrakło kolorowych pisanek, ciepłego posiłku i słodkich przekąsek. Dzięki takim zajęciom młodzież poznała wagę i wartość wspólnego biesiadowania, rozmów i cieszenia się wzajemnym towarzystwem. Dzień upłynął wszystkim w wesołej i rodzinnej atmosferze.
„Radosnych chwil spędzonych w rodzinnym gronie, optymizmu i siły do realizacji marzeń płynącej z odradzającego się życia”- życzyła kadra 7-4 HP.


DATA PUBLIKACJI: 2018-03-29 » Pozostałe aktualności