Strona główna  >   Lista aktualności   >   Potęga pamięci – czyli jak zapamiętuje mózg?

Potęga pamięci – czyli jak zapamiętuje mózg?

Potęga pamięci – czyli jak zapamiętuje mózg?

Aktualna sytuacja w której się znajdujemy zmusiła nas do pozostania w domu. Może to jednak stanowić ciekawą alternatywę do poznanie siebie -   swoich predyspozycji, uzdolnień, mocnych i słabych stron, a także świata zawodów i rynku pracy.
Startujemy od dzisiaj z propozycją ciekawych artykułów dla was pod hasłem #ZOSTANWDOMU#POZNAJSIEBIE, abyście mogli lepiej poznać siebie, poprzez odkrywanie nowej wiedzy ze zróżnicowanych obszarów własnej osobowości.  
Zaczynamy cykl naszych artykułów od przybliżenia wam wiadomości na temat  mózgu – jego funkcji związanych z zapamiętywaniem, zapominaniem, oraz atrybutami związanymi ze sprawniejszą i wydajniejszą nauką przedmiotów szkolnych. A więc, zaczynamy….
 
Pamięć  - to słowo krótkie, jednak  jakże pojemne w swym znaczeniu, bo czym tak naprawdę  jest owo pojęcie ? Otóż, cytując znakomitego specjalistę w dziedzinie psychologii Philipa Zimbardo -  „ogólnie rzecz biorąc pamięć jest zdolnością umysłu do przechowywania, a następnie przypominania sobie lub rozpoznawania zdarzeń, których się uprzednio doświadczyło”. 
Zapamiętywanie zaczyna się od percepcji, czyli tego wszystkiego czego możemy doświadczyć zmysłami. Słuchając, dotykając, patrząc, czując  - odbieramy pewne sygnały elektromechaniczne, które zostają przetwarzane w hipokampie (których de facto mamy dwa, po jednym na każdą półkulę mózgową). Jeśli kojarzycie tę nazwę z koniem to macie rację, bowiem hipokamp to część mózgu, która przypomina  kształtem konika morskiego. Tam bodźce są przetwarzane, filtrowane i upraszczane oraz starannie selekcjonowane, czyli następują procesy decyzyjne co jest warte zapamiętania, a co nie.
W proces zapamiętywania zaangażowane jest sto miliardów komórek nerwowych, tzw. neuronów - które przekazują i odbierają sygnały elektromechaniczne. Neurony komunikują się ze sobą, reagując na bodźce płynące z narządów zmysłów, a powtarzanie się połączeń utrwala połączenia pomiędzy tymi komórkami i prowadzi do powstania wspomnień. Im więcej się uczymy i powtarzamy, tym więcej połączeń tworzy się między neuronami i tak „wydeptuje” się ścieżka w mózgu przyśpieszając przesyłanie impulsów, a co za tym łatwiej idzie nam uczenie i zapamiętywanie pewnych faktów i informacji.
Pamiętajcie też, że procesy myślowe to w dużej mierze reakcje chemiczne, a do reakcji chemicznych potrzebna jest  - zbilansowana,  zdrowa dieta, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B, która to dieta sprawi, że umysł będzie pracował lepiej i wydajniej! Dlatego zachęcamy do jedzenie ryb, orzechów oraz warzyw i owoców, by osiągać doskonałe wyniki w zapamiętywaniu i nauce 😊 Kiedy kwestie biologii mamy już za sobą, to pora teraz odpowiedzieć na pytanie  - jak  pobudzić proces zapamiętywania? Przede wszystkim dużo i często powtarzać, czemu wydatnie sprzyja skupienie. Warto także stworzyć sobie sieć skojarzeń korelującą z przedmiotem uczenia się. Pamiętajcie też, że efektywność  uczenia się sprzyja zaangażowanie jak największej ilości zmysłów. Zbiór wszystkich metod poprawiania pamięci, przechowywania informacji i przypominania nazywamy mnemotechnikami. 
Jeśli chcecie poznać sekrety mnemotechnik i działania mózgu, poniżej podajemy Wam kilka wartościowych pozycji książkowych oraz stron internetowych:

„Pamięć na zawołanie”, T. Buzan,  
„Techniki zapamiętywania”, T. Boral, B. Boral,
„Popraw swoją pamięć. Jak zapamiętać to, o czym się zapomina”, Janet Fogler, Lynn Stern

https://takzdam.pl/jak-sie-uczyc/techniki-zapamietywania/
https://www.youtube.com/watch?v=tTyKA-dUha0

Życzymy powodzenia w zapamiętywaniu



Autor tekstu: Sylwia Malińska - pośrednik pracy MBP Siedlce

DATA PUBLIKACJI: 2020-04-14 » Pozostałe aktualności