Strona główna  >   Lista aktualności   >   Śladami powstańczej Warszawy

Śladami powstańczej Warszawy

Warszawski Hufiec Pracy 7-32, mieszczący się  przy ul. Puławskiej,  wraz z Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie 15 maja zorganizował spacer edukacyjny z elementami gry miejskiej p.h. :„Śladami powstańczej Warszawy”. W przedsięwzięciu wzięło udział 9 jednostek organizacyjnych z terenu Mazowsza. Celem jakim przyświecał organizatorom wydarzenia  było praktyczne kształtowanie tożsamości młodzieży w zakresie patriotyzmu, ukazanie historii i bohaterstwa Powstańców Warszawy na przykładzie ich udziału w walkach powstańczych. Gra rozpoczęła się przed  budynkiem PAST-y, który jest jednym z symboli walk powstańczych w Warszawie. Na początku spotkania komendant 7-32 HP – Pani Magdalena Chychłowska,  przybliżyła zebranym cel oraz zasady gry. Młodzież  został podzielona na dwuosobowe zespoły, których zadaniem było uzupełnienie „karty gry”.
 - Warszawa, mimo że w czasie II wojny światowej doszczętnie zniszczona, pełna jest powstańczej symboliki – mówiła Pani Michalina Żelazny - Edukator z Instytutu Pamięci Narodowej Nigdzie indziej, bowiem co zupełnie zrozumiałe, zryw niepodległościowy z 1944 roku nie buduje tak tożsamości zbiorowej, jak w polskiej stolicy. Zbilżająca się niebawem kolejna  - 75 rocznica wybuchu powstania to doskonała okazja, aby wybrać się na spacer śladami polskich bohaterów. Wycieczka edukacyjna z elementami gry miejskiej miała na celu upamiętnienie miejsc związanych z największym zrywem w historii stolicy. W czasie spaceru młodzi ludzie odwiedzili miejsca, które były świadkami powstańczych zwycięstw, klęsk, radości i łez. Zobaczyli na trasie pozostałe w murach ślady walk, lokalizacje barykad i wojskowych kuchni, wejścia do kanałów oraz miejsce najsłynniejszego  powstańczego ślubu. 
- Dzięki grze mogliśmy odwiedzić miejsca, których już nie ma na mapie Warszawy i zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie młodych bohaterów Powstania – komentowała młodzież.

DATA PUBLIKACJI: 2019-05-15 » Pozostałe aktualności