OHP Logo

OCHOTNICZE HUFCE PRACY

EDUKACJA SEKSUALNA PRZY PUŁAWSKIEJ

Młodzież z mokotowskiego Hufca Pracy przy ul. Puławskiej 234 podczas zajęć z wolontariuszkami Fundacji Promocji Zdrowia Seksualnego im. dr. Stanisława Kurkiewicza
 

11 stycznia w Hufcu Pracy przy Puławskiej w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach programu kulturalno-oświatowego „Akademia zdrowia i urody”.

Zajęcia poprowadziły Bogumiła Szaszko – studentka V roku psychologii oraz Marta Wojciekiewicz – położna, obie - wolontariuszki z Fundacji Promocji Zdrowia Seksualnego im. dr. Stanisława Kurkiewicza, zajmującej się działaniami na rzecz edukacji seksualnej oraz poradnictwa dla młodzieży w sprawach dojrzewania i zdrowia reprodukcyjnego.
Celem piątkowych zajęć było zapoznanie uczestników 7-32 HP z tematyką rozwoju seksualnego. Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki na temat podstawowych pojęć związanych z budową człowieka w okresie dojrzewania.
-  W tym czasie zmienia się nie tylko nasze ciało, ale pojawiają się też nowe potrzeby oraz zadania – tłumaczyły prowadzące. - Niezależnie od płci chcemy wyrażać siebie, szukamy wyzwań, aktywności, w jakich możemy się spełniać. Jednym słowem dorastając przechodzimy przez burzę przemian zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Warto sobie z tego zdawać sprawę, by w razie pojawiających się znaków zapytania, wiedzieć, gdzie należy szukać odpowiedzi.
Po wprowadzeniu młodzieży w temat spotkania, przystąpiono do pracy w grupach. Uczestnicy starali się poprzez burzę mózgów i wykonywanie różnych zadań zrozumieć takie pojęcia jak: rozwój fizyczny, rozwój psychiczny oraz poznać fakty i mity związane z dojrzewaniem seksualnym.
- Naszym zdaniem, młodym ludziom winno się zapewnić dostęp do edukacji, informacji i usług, które umożliwią im zrozumienie własnej seksualności, pomagają uchronić się przed niepożądaną ciążą, zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową, wykorzystaniem seksualnym i przemocą oraz pozwalają im osiągać dojrzałość niezbędną do podejmowania odpowiedzialnych decyzji – podsumowały zajęcia Bogumiła Szaszko i Marta Wojciekiewicz.
Prowadzące zakończyły spotkanie z młodzieżą z 7-32 HP miniwykładem na temat relacji damsko-męskich dojrzewających osób i quizem z ogólnej wiedzy seksuologicznej.