Strona główna  >     >   „100 za 100”

„100 za 100”

„…W pełni świadomi spuścizny pokolenia, które po 123 latach niewoli odzyskało niepodległość, uczczili to wydarzenie w szczególny sposób…” 12 lipca, w Jaciążku, odbyło się uroczyste otwarcie pilotażowego odcinka szlaku rowerowego "100 za 100” na trasie Przasnysz – Jaciążek - Przasnysz. 
Idea projektu polega na zaplanowaniu – razem z historykami, specjalizującymi się w historii najnowszej - szlaków rowerowych w miejscach nawiązujących do walk o wolną i niepodległą Polskę, którego niepowtarzalną specyfikę podkreśla wzajemne przenikanie się śladów przeszłości i przyrody.
Przedsięwzięcie, którego współorganizatorem jest Mazowiecka WK OHP, objęli honorowym patronatem senatorowie RP Jan Żaryn, Jan Hamerski,  poseł na sejm RP Sławomir Hajos oraz Wiesław Leszko Mazowiecki Wojewódzki Komendant OHP, a patronatem medialnym m. in.: wSieci Historia, TVP Historia, TV Republika, GPC, Polskie Radio Warszawa, Polskie Radio Lwów. Mecenasem Projektu został aktor Marcin Kwaśny.
Z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło projekt Biuro Programu „Niepodległa. .
- Leśne mogiły, pomniki pamięci i niezapomniana lekcja historii, połączona z chwilą zadumy i refleksji….  Różnorodność tematyczna poszczególnych ścieżek pozwala na interdyscyplinarne poznawanie zakątków Ojczyzny i zarówno pod względem przyrodniczym, kulturowym, jak i historycznym, albowiem los nie szczędził Polsce konfliktów, wojen czy powstań narodowych. Każde z tych dramatycznych wydarzeń miało swój, pisany patriotyzmem i determinacją walki o Ojczyznę, scenariusz. Swoimi działaniami na tych terenach pragniemy zwrócić uwagę na zapomniane karty historii – komentował Bartłomiej Kuraś - prezes Fundacji „Bez hamulców”, inicjator przedsięwzięcia i komendant 7 – 22 HP. 
Punktualnie o godzinie 12: 00 dokonano uroczystego przecięcia symbolicznej wstęgi otwierającej pilotażowy odcinek trasy, której gospodarzami są włodarze powiatu przasnyskiego i makowskiego.
Pierwszy odcinek liczy ponad 80 km wśród starych drzewostanów nadleśnictwa Przasnysz i Parciaki. Znajdujemy tam informację dotyczącego szlaku: przez jakie tereny przebiega, co się tam wydarzyło – tablice informacyjne, jak i wytyczone miejsca biwakowe/wypoczynkowe. I właśnie w Przasnyszu przy ulicy św. Wojciecha została odsłonięta tablica upamiętniająca inicjatywę „100 za 100”.
- Oddajemy ten szlak oraz podpisane akty go powołujące pod waszą opiekę. Bądźcie jego dobrymi gospodarzami; niech stanie się on integralną częścią waszej infrastruktury. Czyńcie nad nim pieczę – kultywujcie pamięć tych, dzięki którym z radością i z dumą żyjecie w niepodległej Polsce. Wraz z materialnym symbolem szlaku, niech wasza pamięć i opieka wybudują jeszcze trwalszy pomnik-symbol tych, których walka za Ojczyznę naznaczona była często krwią i największą ofiarą – śmierci za Wolną i Niepodległą Rzeczpospolitą Polskę – mówili organizatorzy.
A wieczorem w miejscowym Domu Kultury można było posłuchać Norberta „Smoły” Smolińskiego oraz regionalnego zespołu z Jednorożca …
Inicjatorzy rowerowego rajdu serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom rajdu oraz osobom, które pomogły w jego realizacji ….


DATA PUBLIKACJI: 2019-07-15 » Pozostałe aktualności