Strona główna  >   Lista aktualności   >   Planowanie czasu – czy to wielka sztuka?

Planowanie czasu – czy to wielka sztuka?

13 marca podopieczni 7-7 Hufca Pracy uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez doradcę zawodowego  CEiPM   Edytę Śledź. 
Celem tego spotkania było zapoznanie uczestników ze sposobami  zarządzania czasem.  Uczniowie dowiedzieli się  czym jest czas w kontekście zasobu, oraz jak ważne jest dobre i wydajne gospodarowanie nim.
- Czas jest dobrem bezcennym dlatego, efektywne zarządzanie nim jest kwestią priorytetową. Dobra organizacja pracy i zarządzanie czasem mają z sobą wiele wspólnego. Dobra organizacja pracy stwarza warunki do efektywnego wykorzystania czasu. Zła organizacja pracy działa podstępnie. Każda czynność zabiera odrobinę więcej czasu niż powinna, a że dzieje się tak dzień za dniem, nieuchronnie obniża się  efektywność. Nawet drobne błędy w organizacji pracy mogą mieć istotny wpływ na zmniejszenie efektywności, ponieważ powtarzają się przy wielu czynnościach. Brak dobrej organizacji pracy powoduje prawdziwe kłopoty, bo źle zorganizowana osoba: nie może znaleźć potrzebnych informacji czy dokumentów, ma zamęt w kalendarzu, przeskakuje od zadania do zadania, próbując zdążyć z nakładającymi się  sprawami, jest źle przygotowana i spóźnia się. Z kolei piętrzące się obowiązki poza dezorganizacją, powodują że jest sfrustrowana, zdekoncentrowana i zestresowana, co z pewnością nie dział na jej korzyść. Należy pamiętać, że umiejętność zarządzania czasem to przede wszystkim odpowiednie strategie myślenia. Zaś w kontekście pracy ważne jest, by pracować mądrzej, a nie więcej, dlatego kluczową kwestią jest to, by nauczyć się lepiej i efektywniej wykorzystywać czas, który mamy do dyspozycji. Oznacza to, że poprzez kontrolowanie tego, co robimy zarządzamy sobą. Zarządzanie sobą w czasie jest ważne w każdej dziedzinie naszego życia, zarówno w obszarze pracy, jak i w życiu prywatnym. Mamy ograniczoną ilość czasu i od nas zależy gdzie go ulokujemy, a im jesteśmy starsi tym mamy go mniej – opowiadała prelegentka.


DATA PUBLIKACJI: 2019-03-13 » Pozostałe aktualności