Strona główna  >   Lista aktualności   >   Pamięć o „Wyklętych”

Pamięć o „Wyklętych”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To doskonała okazja, by przypomnieć uczestnikom najważniejsze   wartości, dla których tak wielu ludzi - bohaterów tamtych dni złożyło najwyższą ofiarę.
Celem spotkania, które odbyło się w 7 – 6 HP – w ramach programu pn. Kreuję siebie” było nie tylko przybliżenie wychowankom wiedzy o losach żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego w powojennej, komunistycznej rzeczywistości, ale także sprowokowanie młodych ludzi do dyskursu nt. współczesnego oblicza patriotyzmu.  Posiłkując się, wspomagającą proces edukacji prezentacją multimedialną – psycholog Kacper Pilczuk i kadra wychowawcza wolskiej jednostki opowiadała o walce z sowietyzacją Polski, tłumaczyła zjawiska i wyjaśniała skomplikowane procesy.
Młodzi ludzie dowiedzieli się, że Niezłomni z konspiracyjnego podziemia, stanowili potężną armię stawiającą bezkompromisowy opór komunistycznemu, pojałtańskiemu reżimowi. Poznali biogramy dowódcy Kedywu AK - generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, sanitariuszki i łączniczki oddziału partyzanckiego - Danuty Siedzikówny „Inki” czy rotmistrza Witolda Pileckiego – niezwykle odważnego twórcy organizacji podziemnej w Auschwitz i kierownika siatki wywiadowczej podległej gen. Andersowi… Zastanawiali się także nad specyfiką „walki bez przemocy” propagowanej przez Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość w kontekście późniejszego etosu ruchu „Solidarność”.
Uczestnicy, ze zdumieniem i niedowierzaniem przyjęli informację, że dopiero w 2011 roku Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który w myśl słów „ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.
- To były ciekawe zajęcia. Wiele dowiedzieliśmy się o Tych, którzy składając najwyższą ofiarę, wypełnili do końca złożoną Ojczyźnie przysięgę i szukaliśmy odpowiedzi na pytanie o oblicza współczesnego patriotyzmu…, tak, by móc wykreować siebie …  jako integralną „część” społeczeństwa otwartego   – mówili na zakończenie zajęć, uczestnicy z Rabsztyńskiej. 

 


DATA PUBLIKACJI: 2019-03-01 » Pozostałe aktualności