Strona główna  >   Lista aktualności   >   I tak się trudno rozstać …

I tak się trudno rozstać …

Emocje, świetna zabawa oraz dni pełne wrażeń … Od 4 do 8 lutego ponad 80.osobowa grupa młodzieży z mazowieckich jednostek wychowawczo – opiekuńczych przebywała na zimowisku w Jaciążku - spędzając swój wolny czas rekreacyjnie, sportowo i edukacyjnie. 
Założeniem wojewódzkiego programu „Zima z OHP” było rozwijanie umiejętności współpracy w zespołach młodzieżowych ze zwróceniem szczególnej uwagi na rozwijający aspekt urozmaiconych form aktywności w oparciu o współdziałanie w duchu fair play.
Młodzież zakwaterowana była w internacie 7 - 2 Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP, który posiada doskonale przygotowane zaplecze noclegowe oraz stosowne sale - konieczne do realizacji zajęć rekreacyjnych.
Wśród atrakcji zaplanowanych przez wychowawców znalazły się m.in.: wycieczki krajoznawczo – turystyczne, emocjonujące rozgrywki sportowe, zajęcia na basenie, pokazy pomocy przedmedycznej i fajerwerków „w asyście” strażaków, spotkania Wojewódzkiej Grupy Teatralnej, gry logiczne, dyskoteki, ogniska czy zajęcia warsztatowe w pracowni krawieckiej, ślusarskiej, stolarskiej oraz fryzjerskiej.
Zaplanowane zabawy i gry integracyjne pozwoliły na poznanie się, a także wsparły proces budowania pozytywnych relacji interpersonalnych w grupie rówieśniczej. Podczas warsztatów wykorzystywane były elementy pedagogiki zabawy, efektywnie wpływające na przełamywanie barier i  pokonywanie nieśmiałości.
Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się zajęcia „cukiernicze”. Wszak karnawał w pełni….  Miały one na celu zapoznanie zainteresowanych uczestników z nową techniką zdobienia wyrobów cukierniczych – muffin, tortów i ciasteczek. Dzięki tej inicjatywie młodzież poznała metody i przykłady dekorowania przestrzennego modnych deserów bankietowych i dowiedziała się jak skomponować unikalne i niezapomniane delicje na każdą okazję. Uczestnicy mogli samodzielnie upiec i wykonać dekorację muffinek, nauczyli się jak tworzyć piękne kwiaty i figurki.
- Znaleźliśmy tu całe mnóstwo słodkich i bardzo słodkich inspiracji. Wykonywanie ozdób i napisów z kremów czy polew wymaga talentu i wyobraźni, a wprawnej ręki człowieka nie jest w stanie zastąpić żadna maszyna – argumentowała młodzież.
Doskonałą okazją do integracji i rozwijania zainteresowań i talentów uczestników były zajęcia w pracowni krawieckiej. Dziewczęta - z dużym zaangażowaniem - próbowały swoich sił podczas wykonania własnoręcznych wyrobów, z sentymentem wspominały również swoje babcie, które przekazały im zamiłowanie do tradycyjnego rękodzieła. Zapoznały się z podstawowymi przyborami krawieckimi, wyposażeniem profesjonalnej pracowni oraz z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Uwieńczeniem - było wykonanie, według własnego projektu, „walentynkowych serduszek” i fartuszków.   Podczas zajęć dziewczęta doszły do wniosku, iż takie „wyroby” mogą być bardzo wartościowym prezentem, zwłaszcza we współczesnym, skomercjalizowanym świecie…
Grupa młodzieży odczuwająca potrzebę wyrażenia siebie poprzez sztukę oraz rozwijania swojej wrażliwości estetycznej poprzez niewymuszone działanie, zabawę, chęć współtworzenia, sprawdzenia się w tym co nowe, z pasją i zaangażowaniem tworzyła na białych prześcieradłach swe wielkoformatowe prace, a także - podczas zajęć Wojewódzkiej Grupy Teatralnej - oddawała się próbom werbalnej ekspiacji artystycznych przeżyć, otwierając się przy tym na własną intuicję i wrażliwość estetyczną…
Inni chętni uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności w konkurencjach wymagających zręczności, szybkości, sprytu i sprawności, łączących w sobie elementy ruchu i zabawy. Wśród atrakcji znalazł się m.in.: mecz piłki nożnej, siatkowej czy tor przeszkód. Razem z młodzieżą bawili się także wychowawcy. Sportowa rywalizacja dostarczyła wielu pozytywnych emocji, a kibice dopingowali zawodników i z entuzjazmem zagrzewali do walki swoich faworytów. Kto miał ochotę „pogłówkować”, mógł rozegrać partię szachów, warcabów lub zmierzyć się z innymi grami logicznymi. Ponieważ nie wszyscy uczestnicy mają warunki na pełne korzystanie z osiągnięć technologii informatycznych, kadra wychowawcza zorganizowała zajęcia w „kawiarence” internetowej. Miały one charakter edukacyjno – zabawowy.
Młodzież wypoczywająca w Jaciążku uczestniczyła także w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej, który poprowadzili makowscy strażacy. Celem spotkania było przygotowanie młodych ludzi do podejmowania bezpiecznych zachowań oraz ukształtowanie właściwych nawyków związanych z bezpieczeństwem. Podczas części praktycznej zajęć młodzież ćwiczyła prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowej, uczyła się prawidłowego postępowania przy urazach rdzenia kręgowego oraz w przypadkach omdleń, wstrząsów, ataku padaczki, ran, złamań, oparzeń, zadławień, uszkodzeń wewnętrznych, zaopatrywania ran i tamowania krwotoków. Młodzi ludzie nabyli nie tylko podstawowe umiejętności, ale zyskali przeświadczenie, że najważniejsze, to nie bać się nieść pomoc poszkodowanym, a to już podstawa, by uratować komuś życie…
Podopieczni mazowieckich jednostek uczestniczyli również w warsztatach nt. bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Spotkanie prowadził funkcjonariusz Powiatowej Komendy Policji z Makowa Mazowieckiego. Podczas warsztatów młodzież została „uczulona” na wszelkie czyhające na nią niebezpieczeństwa i poinformowana, w jakich instytucjach i w jaki sposób szukać wsparcia w ewentualnej sytuacji kryzysowej, poznała także zadania tych organizacji społecznych.
Uczestnicy poznali wybrane elementy historii, kultury i folkloru „małej ojczyzny” z charakterystycznymi dla regionu przasnyskiego zabytkami kultury materialnej. Dużo radości sprawił wypad na basen. Uczestnicy akcji zimowej skorzystali z atrakcji „parku wodnego” Mazowieckiego Centrum Rekreacji i Sportu w Chorzelach. Zjeżdżalnie, jacuzzi i możliwość wspólnej zabawy sprawiły wszystkim
 dużo radości …
Podczas tygodniowego wypoczynku młodzież mogła także wspólnie zasiąść przy ognisku, wsłuchać się w dźwięki gitary i własnoręcznie upiec kiełbaskę. Interesującym uzupełnieniem były konkursy sportowo - rekreacyjne, podczas których uczestnicy i ich opiekunowie, w aktywny sposób, zmierzyli się z własnymi możliwościami fizycznymi.
Na zakończenie zimowiska Wiesław Leszko – Mazowiecki Wojewódzki Komendant OHP, podziękował młodzieży oraz kadrze wychowawczej za zaangażowanie w organizację i sprawny przebieg tego przedsięwzięcia.


DATA PUBLIKACJI: 2019-02-10 » Pozostałe aktualności