Strona główna  >   Lista aktualności   >   "Nieznajomość prawa szkodzi..."

"Nieznajomość prawa szkodzi..."

Kadra wychowawcza 7 – 7 HP,  w ramach programu kulturalno – oświatowego pn. ,,Impuls”- twoja przyszłość w twoich rękach” zorganizowała dla swoich podopiecznych  spotkanie z funkcjonariuszem policji z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii -  sierż. szt. Małgorzatą Mazurek.
Tematem zajęć była odpowiedzialność prawna  nieletnich. Młodzież uświadamiana była,  jak wygląda ta kwestia w sytuacji popełnienia czynu niezgodnego z prawem. Uczestnicy zostali zapoznani z podstawowymi definicjami takimi jak nieletni, demoralizacja, czy czyn karalny. Bardzo ważnym elementem pogadanki były  tematy dotyczące agresji rówieśniczej i przemocy w sieci. Uczestnicy ze zdumieniem uświadomili sobie, że specyfika Internetu i telefonów komórkowych powoduje, że nawet pozornie błahe akty cyberprzemocy stanowią dla ich ofiar poważny problem, z którym często, zwłaszcza młodzi ludzie,  nie potrafią sobie poradzić.
Funkcjonariuszka powoływała się na konkretne sytuacje, przytaczała przykłady, które często miały miejsce w środowisku siedleckich nastolatków. Uświadomiła uczniom zgubne skutki nieodpowiedzialnych zachowań, głupich żartów, dokuczania, znęcania się, rozbojów, zażywania narkotyków oraz coraz popularniejszych i szybciej uzależniających dopalaczy. Odpowiadając na pytania przypomniała młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary, picie alkoholu i nierealizowanie obowiązku szkolnego/nauki również podlegają sankcjom. Na zakończenie zajęć - w ramach podsumowania spotkania -  podopieczni siedleckiej jednostki wzięli  czynny udział w dyskusji na temat różnych czynów zabronionych, sytuacji i przypadków, z którymi się  zetknęli   lub mieli do czynienia w swoim życiu. - Mamy nadzieję, że tego typu zajęcia profilaktyczne w dużym stopniu przyczynią się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród naszych uczniów, a także pozytywnie wpłyną na ich zachowanie w szkole i poza nią – argumentowali wychowawcy.



DATA PUBLIKACJI: 2019-01-16 » Pozostałe aktualności