Strona główna  >   Lista aktualności   >   Uczestnik – twórca kultury

Uczestnik – twórca kultury

8 września, na warszawskiej Pradze odbyła się oficjalna prezentacja futurystycznej instalacji artystycznej Piotra Janowskiego pn.  „Ząbkowska 9, odlatujemy!”, którą współtworzyli również uczestnicy z Mazowieckiej WK OHP.
Młodzież pomagała w realizacji wizji artysty i pokrywała folią aluminiową ściany  zabytkowej kamienicy, która przestała już pełnić swoją dawną funkcję. W akcie kreacji podjęta została próba zbudowania wizualnej narracji, ciągu skojarzeń i znaczeń narastających wokół „szeroko pojętych aspektów społecznych, architektury, codziennego życia dzielnicy i jej świetlanej przyszłości”.
Podczas Święta ulicy Ząbkowskiej, w obecności artysty Andrzeja Janowskiego i jego żony, symboliczną wstęgę przeciął zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy Zbigniew Cierpisz.  Obecna także była młodzież pracująca przy realizacji projektu - uczestnicy z Siedlec i z praskiej jednostki 7 – 4 HP. Kadrę opiekuńczą z Mazowsza reprezentowała Beatę Sikorzak - kierownik Zespołu ds. Kształcenia i Wychowania MWK OHP, Magdalena Firus – komendant 7 – 7 HP, Katarzyna Kownacka – wychowawca z 7 – 32 HP oraz koordynator projektu – Mirosław Sawicz – wychowawca z 7 – 4 HP.
Podczas uroczystości Zbigniew Cierpisz - zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ osobiście podziękował koordynatorowi projektu i młodzieży za niepospolite zaangażowanie, pracę, za uśmiech, ekspresję i radosną atmosferę podczas tworzenia „srebrnej kamienicy”.
- Tak oto w przestrzeni miejskiej pojawił się nowy wszechświat zjawisk wizualnych niewytworzony w sposób przemysłowy, seryjny, ale uwznioślony do poziomu dzieła sztuki… To było niesamowite doświadczenie – móc współkreować coś od nowa, za pomocą własnych rąk i zgodnie z własną fantazją – komentowała młodzież.
Wszyscy uczestnicy projektu pn. „Ząbkowska 9. Odlatujemy” otrzymali pamiątkowe fotografie i nagrody, które ufundował Urząd m. st. Warszawy dla Dzielnicy Praga Północ, Galeria Wileńska oraz sam artysta Andrzej Janowski.
Koordynator projektu Mirosław Sawicz pragnie serdecznie podziękować:
- młodzieży za nieustanną radość i pasję kreacji,
- Mazowieckiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Wiesławowi Leszko i Jego zastępcy Jackowi Figlowi za wsparcie finansowe i życzliwą pomoc,
- Bożenie Dworakowskiej – komendantowi 7 – 4 HP za ogromną wrażliwość i otwartość na każdym etapie realizacji tego artystycznego przedsięwzięcia.


DATA PUBLIKACJI: 2018-09-08 » Pozostałe aktualności