Strona główna  >   Lista aktualności   >   Ochotnicze Hufce … Pamięci

Ochotnicze Hufce … Pamięci

1 sierpnia kilkudziesięciu wolontariuszy z warszawskich jednostek wychowawczo – opiekuńczych oddało hołd prekursorom wolnej Polski. Młodzi ludzie wzięli udział w przedsięwzięciu upamiętniającym 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 
Akcja Mazowieckiej WK pod nazwą „OHP pamięta o Bohaterach” w założeniu była bardzo prosta. Polegała na wpinaniu pamiątkowych biało–czerwonych tasiemek z symbolem Polski Walczącej oraz patriotycznych kokardek w barwach narodowych przypadkowo napotkanym - w centralnych punktach stolicy - przechodniom. Uczestnicy od razu tłumaczyli też istotę tej patriotyczno – edukacyjnej inicjatywy. 
W spontanicznych rozmowach z warszawiakami oraz z zagranicznymi gośćmi młodzi ludzie podkreślali, że w roku, w którym wszyscy świętujemy stulecie odzyskania niepodległości, pragną przypomnieć wartości, takie jak patriotyzm, odpowiedzialność za kraj, prawość i braterstwo, za które powstańcy nie zawahali się złożyć najwyższej ofiary.
- Dla naszego pokolenia Powstanie Warszawskie, to nie tylko jedna z tragiczniejszych kart polskiej historii, ale przede wszystkim pamięć o Tych, którzy walczyli dla nas, walczyli o Niepodległą… Na prawie każdej ulicy można znaleźć ślady historii, miejsca związane z heroizmem warszawiaków. Mijamy je codziennie i nie zawsze zdajemy sobie sprawy z tego, co działo się w stolicy 74 lata temu. 1 sierpnia, to dla nas ważna data, to moment, w którym wszyscy są w stanie wziąć udział w takiej olbrzymiej akcji społecznej i zrobić coś razem.  Każdego roku o godzinie „W” zatrzymujemy się w zadumie. Pamiętamy i pamiętać będziemy, to nasz skromny hołd dla pokolenia Kolumbów – opowiadali wolontariusze.
Przedsięwzięcie, zorganizowane po raz pierwszy w tym roku, spotkało się z przychylnym odzewem zarówno władz miasta, sponsorów, jak i – przede wszystkim – mieszkańców stolicy. Charakter akcji oraz jej podniosły nastrój udzielił się warszawskim przechodniom przywołując wiele wzruszeń i wspomnień, umocnił patriotyczne zaangażowanie młodzieży, uświadomił, jak ważną rolę w życiu każdego narodu pełni wspólnota, poczucie tożsamości narodowej i obywatelska postawa.
Podczas wydarzenia obecni byli również przedstawiciele mediów – redaktor Krzysztof Ziemiec, TVP 1, dzięki którym możemy przeczytać, a także obejrzeć profesjonalne relacje …


DATA PUBLIKACJI: 2018-08-01 » Pozostałe aktualności