Strona główna  >   Lista aktualności   >   Patriotycznie…

Patriotycznie…

Pasjonaci dziejów najnowszych z 7 – 5 ŚHP – w ramach realizacji założeń programu kulturalno - oświatowego pn. "Z historią na Ty" zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego….
… jednej z najtragiczniejszych kart polskiej historii – miejsca pamięci o Tych, którzy walczyli dla nas, walczyli o Niepodległą. Prekursorach Wolnej Polski.
Ekspozycja przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed 60 lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku. Po przyłożeniu ucha słychać dźwięki walczącego miasta - pełne grozy krzyki, odgłosy wystrzałów, powstańcze piosenki i audycje radia "Błyskawica". 
Wstrząsające wrażenie wywarła aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe. Kanał i schody prowadzą na piętro. Ten fragment ekspozycji pokazuje upadek Powstania i następujące po nim wydarzenia - powstanie i działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy. Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły.
Uczestnicy mieli okazję obejrzeć i dotknąć eksponaty z tego okresu oraz obejrzeć film w technice 3D "Miasto Ruin" pokazujący cyfrową rekonstrukcję hekatomby miasta. 
Młodzież obejrzała także jedyny w swoim rodzaju ogród - Park Wolności. Największe wrażenie na uczestnikach wywarła ekspozycja Muru Pamięci na którym wyryto blisko 11 tysięcy nazwisk poległych w Powstaniu żołnierzy Armii Krajowej oraz zawieszony, w centralnej części Muru Pamięci, ważący 230 kg dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi - dowódcy sił Powstania Warszawskiego, trzykrotnemu kawalerowi orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Był to najlepszy moment do dłuższej refleksji nad losem wszystkich poległych w obronie Ojczyzny… 
Następnie młodzież miała okazję na własne oczy obserwować odbudowaną po wojnie warszawską starówkę, zwiedzić mury Starego Miasta. 
 


DATA PUBLIKACJI: 2018-06-18 » Pozostałe aktualności