Strona główna  >   Lista aktualności   >   Spotkanie z prawem

Spotkanie z prawem

26 stycznia w  7-18 Hufcu Pracy w Garwolinie odbyło się spotkanie profilaktyczne pt.  „Przestrzeganie prawa przez nieletnich”. Zajęcia prowadziła podkomisarz Danuta Kalinowska z miejscowej Komendy Powiatowej Policji.

Pierwszym tematem omówionym przez policjantkę była odpowiedzialność karna za popełniane przestępstwa i wykroczenia. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała jakie są procedury związane z popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia, jakie środki wychowawcze wobec nieletnich może zastosować Sąd Rodzinny, jakie kary grożą osobie która ukończyła 17 lat i popełniła przestępstwo, jak skazanie wpływa na życie człowieka. 
Pani podkomisarz przybliżyła uczestnikom przestępstwa, które najczęściej w statystykach policyjnych popełniają nieletni. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. na czym polega przestępstwo kradzieży, kradzieży z włamaniem, rozboju, udziału w bójce, pobicia, groźby karalnej, przywłaszczenia mienia, stalkingu, umieszczania treści pornograficznych w Internecie. Padły przestrogi, że czasami to co wydaje się dobrym żartem okazuje się przestępstwem,  a skutki społeczne, poza prawnymi jeszcze długo mogą ciągnąć się za sprawcą. Niekiedy też mogą skończyć się tragiczne utratą zdrowia czy życia przez młodego człowieka.  

Uczestnicy dowiedzieli się także w jaki sposób działa mechanizm uzależnień fizycznych i psychicznych od różnego rodzaju używek. Przestrzegał przed różnego rodzaju uzależnieniami od : alkoholu, narkotyków, dopalaczy, wyrobów tytoniowych, e-papierosów, hazardu, w które łatwo wejść, a od których nie jest łatwo się uwolnić. - Łatka narkomana, alkoholika czy hazardzisty w środowisku lokalnym, gdzie żyjecie, może piętnować Was, a nawet wasze dzieci. Podkreślał, że chęć szybkiego i łatwego zarobienia pieniędzy na narkotyki, dopalacze czy markowe ubrania, dobry telefon może skończyć się pobiciem, zarażeniem chorobą czy kalectwem, utratą życia. – Nigdy nie wiadomo kim jest ten miło wyglądający pan, który oferuje nam pieniądze w zamian za nasze towarzystwo – ostrzegała policjantka – może to być pedofil, zboczeniec czy inny zwyrodnialec. 

Policjantka zwróciła także uwagę na informacje, które o sobie umieszczamy w Internecie. Podkreślała, że w sieci wcale nie jesteśmy anonimowi, coś co znalazło się  w Internecie pozostawia ślad na długie lata, nie wiemy także kto kryje się po drugiej stronie ekranu.

Uczestnicy wyszli ze spotkania bardzo poruszeni. Każdy przeżył je na swój sposób i wyciągnie wnioski dla siebie, zastanowi się nim coś zrobi, a przecież o to chodzi  w profilaktyce.


DATA PUBLIKACJI: 2023-01-27 » Pozostałe aktualności