Strona główna  >   Lista aktualności   >   Z wizytą u króla

Z wizytą u króla

14  maja uczestnicy 7-3 OSiW, w ramach realizacji założeń programu kulturalno – oświatowego pt. „Śladami polskich królów”,   wzięli udział w wycieczce do rezydencji króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
Celem priorytetowym programu jest  kształtowanie postawy szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń poprzez bezpośrednie poznanie zabytków kultury materialnej.
Młodzi ludzie dowiedzieli się, że pałac królewski w Wilanowie nie od razu uzyskał dzisiejszą formę. Rozwój podstołecznej rezydencji Sobieskiego uwarunkowany był ograniczonymi zasobami monarszej szkatuły, toteż pierwszą siedzibą Jana III był skromny, parterowy dwór szlachecki z czterema narożnymi alkierzami.
Na młodzieży duże wrażenie wywarły niespotykane dekoracje wnętrz pałacowych -  malowane na płótnie plafony, malowidła freskowe, ujęte w wydatne obramowania rzeźbiarskie, kompozycje malarskie, drogocenne tkaniny z wzorzystego aksamitu, jedwabiu czy adamaszku. Wszystkie sale wyposażone są w przepiękne obrazy, meble, zastawy, przedmioty należące do Marysieńki, sypialnie, gabineciki ukazały uczestnikom styl życia za panowania króla Jana Sobieskiego. Ciekawostką było zamiłowanie monarchy do czytelnictwa i kolekcjonowania książek. W swojej bibliotece władca zgromadził ponad 7000 woluminów.
- Bardzo nam się podobała historia uczucia Jana Sobieskiego do Marii Kazimiery de La Grange d’Arquien, która po burzliwym, blisko 10. letnim romansie wzięła potajemnie ślub z przyszłym władcą Polski. Było to „małżeństwo z miłości”, co stanowiło wówczas rzadkość – opowiadali uczestnicy z Radomia…

DATA PUBLIKACJI: 2018-05-14 » Pozostałe aktualności