Strona główna  >   Lista aktualności   >   „Symbole Odrodzonej”

„Symbole Odrodzonej”

Młodzież z 7 – 6 HP, w ramach przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zwiedziła - przed Kordegardą - ekspozycję plenerową przygotowaną przez Narodowe Centrum Kultury.
Wystawa zorganizowana została w ramach obchodów Dnia Flagi RP. Oryginalne fotografie z międzywojnia ukazują szacunek naszych antenatów dla symboli narodowych.
Była to też okazja do niekonwencjonalnej lekcji historii, podczas której młodzież dowiedziała się jak ogromne znaczenie dla integralności naszego kraju miał Traktat Wersalski. Potwierdzał fakt istnienia suwerennego państwa polskiego, stabilizował i wyznaczał jego miejsce w powojennej Europie, decydował o jego szansach, ale i licznych zagrożeniach. Wychowawcy przypomnieli niekwestionowane zasługi naszej dyplomacji – nie tylko Paderewskiego, Dmowskiego czy Romera, ale także wielu „bezimiennych” ekspertów różnych dziedzin -  w walce o narodowe interesy w Wersalu.
Niejako naturalną konsekwencją było także zwrócenie uwagi na bryłę architektoniczną siedziby premiera i rządu RP okresu międzywojennego.  Młodzież dowiedziała się, że Pałac Prezydencki, największy z warszawski pałac  zbudowany w XVII wieku,  od dawna pełni różne funkcje publiczne i, że od 1994 roku, jest siedzibą Prezydenta RP. Wychowawcy zwrócili uwagę na pomnik księcia Poniatowskiego wzorowany na posągu cesarza Marka Aureliusza z rzymskiego Kapitolu, który w 1944 roku został wysadzony w powietrze przez hitlerowców. Młodzi ludzie dowiedzieli się, że nowy odlew monumentu, na początku lat 50. XX wieku, podarował Polakom król Danii.
- Poprzez pryzmat symboli ojczystych zobaczyliśmy wspomnienie trudnej historii, wielką radość z odzyskania niepodległości i miłość do Ojczyzny. Biało – czerwona jest nie tylko naszą pamięcią, ale i naszym zobowiązaniem. Szacunek dla niej stanowi naturalny element życia każdego z nas – opowiadali uczestnicy z wolskiej jednostki.

DATA PUBLIKACJI: 2018-05-12 » Pozostałe aktualności