Strona główna  >   Lista aktualności   >   Święto Krwiodawstwa

Święto Krwiodawstwa

W dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. O tym czym jest krew dla każdego człowieka i  jak ważne funkcje spełnia w naszym organizmie – chyba nikomu nie trzeba  przedstawiać, jednak warto zaznaczyć , iż stanowi najcenniejszą substancję w naszym organizmie. Bardzo często słychać  - głównie za pośrednictwem mediów i środków masowej komunikacji – o brakach tego cennego towaru w „magazynach” - zarówno w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce, oraz w szpitalach. Z uwagi na takie zdarzenia często dochodzi do ograniczania wydawania krwi do planowanych zabiegów operacyjnych. Niewielu z nas zdaje sobie także sprawę, iż w trakcie wykonywania skomplikowanych operacji zużywa się nawet kilka litrów krwi, a jeden dawca może oddać zaledwie  450 ml krwi pełnej. Postęp w dziedzinie  medycyny i możliwość przeprowadzania bardzo skomplikowanych zabiegów sprawia, że ciągle wzrasta zapotrzebowanie zarówno na  krew, jak i na jej składniki. Wzrost ten, nie zawsze jest równoważny ze wzrostem liczby honorowych dawców i oddawanej przez nich krwi. Zwykle wraz ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa maleje liczba osób zdolnych do oddania krwi. Zasady honorowego, czyli bezinteresownego, dobrowolnego i bezpłatnego -  oddawania krwi w Polsce mają swoje wieloletnie tradycje. Krwi ani żadnych produktów krwiopodobnych nie da się uzyskać sztucznie. Jedyną jej fabryką jest ludzki organizm. Krew pobierana jest tylko od zdrowych osób po spełnieniu odpowiednich warunków.

Kto może zostać dawcą?

Osoby od 18 do 65 roku życia:

•    które ważą co najmniej 50 kilogramów,
•  u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
•    które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych inwazyjnych badań (np. gastroskopii, artroskopii, laparoskopii),
•    które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Należy pamiętać, iż każdy człowiek  przychodząc do punktu krwiodawstwa pomaga w wyzdrowieniu  - lub bezpośrednio ratuje życie drugiego człowieka.

Oddając bezinteresownie krew i jej składniki wspieramy lekarzy w ich codziennej walce o życie pacjentów.

NIE BĄDŹ BIERNY I POMÓŻ URATOWAĆ CZYJEŚ ŻYCIE TERAZ, BO NIE WIADOMO CZY TY NIE BĘDZIESZ POTRZEBOWAĆ TAKIEJ POMOCY W PRZYSZŁOŚCI.

ZOSTAŃ DAWCĄ KRWI  - ZGŁOŚ SIĘ DO NAJBLIŻSZEJ STACJI KRWIODAWSTWA I KRWIOLECZNICTWA W SWOJEJ OKOLICY.

Lista takich placówek -

Zachęcamy do bliższego zapoznania się z tematem czytając materiały zamieszczone na poszczególnych stronach internetowych:
https://www.twojakrew.pl/
https://www.gov.pl/web/nck

DATA PUBLIKACJI: 2021-11-23 » Pozostałe aktualności