Strona główna  >   Lista aktualności   >   Projekt „Vivat Maj!”- wymiana młodzieży

Projekt „Vivat Maj!”- wymiana młodzieży

W dniach 19 – 25 września w ramach projektu odbędzie się wymiana polskiej i litewskiej młodzieży . O projekcie pisaliśmy już wielokrotnie, przypomnijmy sobie zatem najważniejsze kwestie. Jaki jest projekt ”Vivat Maj?”: 

autorski projekt Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP
finansowany z Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży
z dotacji Ministra Edukacji i Nauki
jeden z dwóch dofinansowanych na Mazowszu projektów!
realizowany we współpracy z partnerem z Litwy - Juodšilių „Šilo“ Gimnazija
służący edukacji poprzez wymianę młodzieży 
realizowany w związku z obchodzoną w roku bieżącym 230 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów
mający na celu zwiększenie wśród polskich i litewskich uczestników wiedzy na temat roli, jaką odegrało w historii obu narodów uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Dziś mamy ogromną przyjemność przedstawić najważniejsze wydarzenia jakie w jego ramach zaplanowaliśmy. Wymiana młodzieży z Polski i z Litwy - a wszystko to w Warszawie, Pułtusku i w Jaciążku. 

W dniach 19 i 20 września w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Jaciążku grupy polska i litewska będą się poznawać i integrować. Zadbaliśmy o to, aby stworzyć jak najlepsze i przyjazne do tego warunki. Wspólnie spędzony czas, interesujący plan dnia i miłe okoliczności przyrody to dobra podstawa do integracji. Wycieczka rowerowa, edukacyjne akcje animacyjne, zajęcia warsztatowe w grupach mieszanych na temat elementów składowych Konstytucji, przygotowania do debaty oxfordzkiej, opracowanie słowniczków pojęć historycznych - to za dnia. A wieczory? Te pierwsze młodzież spędzi przy ognisku oraz przy specjalnie zaplanowanym muzycznym wyzwaniu, w trakcie którego uczyć się będzie piosenek związanych z okresem uchwalania Konstytucji 3 Maja.

We wtorek 21 września uczestnicy projektu przyjadą do Warszawy, aby na Starym Mieście w Warszawie wziąć udział w grze miejskiej związanej z wydarzeniami, miejscami i postaciami historycznymi dotyczącymi Konstytucji 3 maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Finałem gry będzie zwiedzanie Zamku Królewskiego, gdzie znajduje się oryginał Konstytucji 3 maja, obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” oraz sala Senatorska, w której konstytucja została uchwalona.

Moc wrażeń, powrót do Jaciążka, aby już kolejnego dnia 22 września wziąć udział w „Dniu Litewskim”. Warsztaty plastyczne, muzyczne, prezentacje multimedialne a wszystko to zaprezentuje młodzież litewska swoim polskim koleżankom i kolegom. Do tego warsztaty kulinarne inspirowane tradycjami litewskimi, a realizowane pod fachowym okiem zawodowych kucharzy.

Piątego dnia wymiany młodzieży, już w Pułtusku dnia 23 września odbędzie się „Dzień Polski”, który rozpocznie się warsztatami w „Hotelu Zamku Pułtusk”. Młodzież będzie miała możliwość dowiedzieć się jak niegdyś żyła szlachta, czemu sprzyjać będą z pewnością zajęcia savoir-vivre i przygotowane warsztaty. Dzień zakończy się filmowo, projekcją obrazu ukazującego piękno i walory turystyczne Polski.

Przed wyjazdem, w przedostatni dzień wymiany polsko – litewskiej nasi młodzi uczestnicy projektu wezmą udział w debacie oxfordzkiej z udziałem społeczności lokalnej, w tym zaproszonych mieszkańcy i grupie  40 uczniów i nauczycieli z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Jaciążku. 

W ostatni dzień wymiany 25 września wręczone uczestnikom zostaną spersonalizowane certyfikaty Youthpass i tym miłym akcentem zakończy się międzynarodowa przygoda młodzieży. Z Jaciążka do Warszawy, a potem dalej do Wilna i Juodsiliai odjadą później nasi litewscy goście.

Siedem dni pełnych wrażeń! Edukacja, ciekawe doświadczenia, międzykulturowe wyzwania i nowe przyjaźnie to wszystko zapewni projekt „Vivat Maj!”. Będziemy się dzielić na bieżąco wrażeniami i fotorelacjami w przebiegu poszczególnych projektowych inicjatyw. 
„Vivat Maj!” Vivat Wymiana Młodzieży!

DATA PUBLIKACJI: 2021-09-16 » Pozostałe aktualności