Strona główna  >   Lista aktualności   >   Aktywizacja zawodowa osadzonych

Aktywizacja zawodowa osadzonych

Czas wakacji jest tym momentem, kiedy specjaliści rozwoju zawodowego MWK OHP wychodzą z działalnością promocyjno – informacyjną, oraz aktywizacyjno – doradczą do zróżnicowanych jednostek i instytucji. Mając na względzie także osoby przebywające w Zakładach Karnych i Zakładach Poprawczych przybliżają im zagadnienia związane z powrotem na rynek pracy i szansą odnalezienia się na nim. Jednym z takich miejsc jest  Zakład Karny w Siedlcach, który  zakładem przeznaczonym dla skazanych mężczyzn, recydywistów penitencjarnych typu zamkniętego oraz półotwartego. Panowie biorą także czynny udział w różnego rodzaju zajęciach,  m.in. uczą się poruszania po rynku pracy w ramach „Przywięziennego Klubu Pracy”.
Dlaczego o tym piszę? Powrót do życia na wolności jest trudny, a osoby opuszczające to miejsce  potrzebują ogromnej zachęty, wsparcia i mobilizacji z zewnątrz, by podjąć próbę integracji ze społeczeństwem. Wyuczona niekiedy bezradność powoduje, że skazani nie przejawiają żadnej inicjatywy, ponieważ boją się konsekwencji podjętych przez siebie decyzji. Aktywizacja zawodowa i promocja zatrudnienia to jedna z form resocjalizacji, a osadzeni  potrzebują szkoleń motywacyjnych i wręcz chłoną wiedzę z tego zakresu. Aby skazani nabyli wiedzę z zakresu efektywnego poszukiwania pracy i po opuszczeniu więzienia potrafili odnaleźć się w tej trudnej drodze poszukiwania zatrudnienia, w dniach 5-9 lipca doradcy zawodowi, oraz specjalista do spraw rozwoju zawodowego z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży z Siedlec przeprowadzili dla osadzonych warsztaty z zakresu motywacji, autoprezentacji, komunikacji oraz ogólnie pojętego samorozwoju, w których wzięło udział pięciu mężczyzn osadzonych w  ZK Siedlce.
Uczestnicy na warsztatach zapoznali się, m.in. z  rolą i zasadami sporządzania dokumentów aplikacyjnych, a ćwiczenia w tym zakresie, pozwoliły im nabyć praktyczne umiejętności sporządzenia życiorysu zawodowego i listu motywacyjnego pod konkretną ofertę pracy. Panowie po odbytym szkoleniu potrafią  wskazać najczęściej popełniane błędy w CV i liście motywacyjnym i wiedzą jak ich unikać przy sporządzaniu własnego portfolio. Mają świadomość jak ważna dla procesu poszukiwania pracy jest motywacja – od której tak naprawdę wszystko się zaczyna. Dużym zainteresowaniem podczas warsztatów cieszyły się także zaproponowane przez prowadzące ćwiczenia praktyczne związane z komunikacją interpersonalną, autoprezentacją oraz sztuką rozmowy kwalifikacyjnej. Omówiono także metody aktywnego poszukiwani pracy, oraz starano się przedyskutować wszystkie plusy i minusy poszukiwani pracy zróżnicowanymi metodami aktywnymi i pasywnymi oraz omówiono bariery, na które najczęściej napotykają osoby poszukujące pracy.  W celu głębszego przybliżenia niektórych z omawianych zagadnień zostały także przedstawione słuchaczom  merytoryczne filmy szkoleniowe. Panowie, za zakończenie cyklu zostali także poinformowani,  gdzie i w jakiej formie mogą poszukiwać pomocy związanej z odnalezieniem się ich na rynku pracy  - już po wyjściu na wolność.

DATA PUBLIKACJI: 2021-07-13 » Pozostałe aktualności