Strona główna  >   Lista aktualności   >   Jaciążek w … Wilanowie

Jaciążek w … Wilanowie

Uczestnicy z 7 – 2 OSiW wzięli udział w wycieczce do rezydencji króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. 
Celem priorytetowym przedsięwzięcia było rozbudzenie potrzeb poznawczych i estetycznych młodzieży, kształtowanie postawy szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń.
Młodzi ludzie dowiedzieli się, że pałac królewski w Wilanowie nie od razu uzyskał dzisiejszą formę. Rozwój podstołecznej rezydencji Sobieskiego uwarunkowany był ograniczonymi zasobami monarszej szkatuły, toteż pierwszą siedzibą Jana III był skromny, parterowy dwór szlachecki z czterema narożnymi alkierzami.
Dopiero w II poł. XVII wieku rozpoczęły się szeroko zakrojone prace budowlane. Wtedy właśnie fasada korpusu głównego oraz elewacje frontowe galerii zyskały typowe dla baroku rozwiązania. Dzięki zastosowaniu odpowiednich motywów architektonicznych oraz bogatych dekoracji rzeźbiarskich gloryfikujących zarówno czyny wojenne i sukcesy militarne królewskiego gospodarza, jak i też głoszących apoteozę rodu Sobieskich, pałac wilanowski stał się jednocześnie wspaniałym pomnikiem chwały i sławy Jana III. 
Na młodzieży duże wrażenie wywarły wnętrza pałacowe, malowane na płótnie plafony, malowidła freskowe  ujęte w wydatne obramowania rzeźbiarskie, kompozycje malarskie, drogocenne tkaniny z wzorzystego aksamitu, jedwabiu czy adamaszku… 
A w wilanowskich ogrodach – w myśl słów Horacego - młodzi ludzie już tylko rozważali „miłe zapomnienie o życiu pełnym trosk…”


DATA PUBLIKACJI: 2021-06-11 » Pozostałe aktualności