Strona główna  >   Lista aktualności   >   Firma bez rejestracji - czyli o działalności nieewidencjonowanej

Firma bez rejestracji - czyli o działalności nieewidencjonowanej

Myślisz o własnej firmie, ale boisz się że Twój pomysł nie wypali? Tworzysz rękodzieło i chcesz zacząć je sprzedawać, ale obawiasz się formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej? Wiesz, że początkowe zyski nie pozwolą Ci na opłacenie kosztów prowadzenia firmy?
Od 2018 roku zostało wprowadzone rozwiązanie, które pozwala prowadzić firmę w ramach działalności nieewidencjonowanej. Prowadząc działalność bez rejestracji nie musisz mieć wpisu w CEIDG, nie musisz martwić się skomplikowaną księgowością, ani ponosić większości kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Możesz prowadzić firmę bez rejestracji, jeżeli:
  • przychody należne z Twojej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł, więc przychody z działalności nieewidencjonowanej nie powinny być wyższe niż 1400 zł)
  • nie prowadziłeś działalności w ciągu ostatnich 5 lat (60 miesięcy)

Nie pomyl przychodów z dochodami. Dochody to zysk, czyli różnica między przychodami a kosztami. Przychody to cała wartość sprzedaży. W odniesieniu do działalności nierejestrowej, prawo mówi o przychodach należnych. Oznacza to, że w danym miesiącu uwzględnione zostaną nie tylko faktyczne wpłaty od klientów, ale trzeba również wliczyć do przychodu wystawione w tym samym miesiącu, nieopłacone jeszcze rachunki. Na limit 1400 zł przychodu składają się więc wszystkie wystawione w danym miesiącu rachunki, zarówno te opłacone, jak i nieopłacone przez klienta.
Rozpoczynając działalność nierejestrową pamiętaj, aby Twój przychód nie przekroczył połowy minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli tak się stanie, będziesz musiał zarejestrować firmę w CEIDG w terminie 7 dni od dnia przekroczenia limitu przychodów.
Dużą zaletą firmy nieewidencjonowanej jest brak skomplikowanej księgowości. Musisz prowadzić jedynie uproszczoną ewidencję sprzedaży. W rejestrze sprzedaży należy ująć: liczbę porządkową, datę sprzedaży, wartość sprzedaży i wartość sprzedaży narastająco. Osoby prowadzące firmę bez rejestracji podatek dochodowy opłacają po zakończeniu roku podatkowego. Przychody wpisywane są w deklaracji PIT-36, w rubryce działalność nierejestrowa.
Oczywiście jest jeszcze kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę decydując się na prowadzenie firmy bez rejestracji. O tym kilka słów poniżej.
Konieczność posiadania koncesji, pozwoleń lub licencji wyklucza możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji. Zabronione jest także prowadzenie działalności nieewidencjonowanej w formie spółki cywilnej. Ponadto upewnij się, czy Twoja działalność nie będzie wymagała rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej i czy nie wiąże się z obowiązkiem bycia płatnikiem VAT.
Jeżeli wcześniej prowadziłeś działalność nieewidencjonowaną, a później zdecydujesz się na rejestrację działalności gospodarczej, będziesz mógł skorzystać z tzw. Ulgi na start – czyli zwolnienia z opłacania składek ZUS przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności. Przez kolejne 2 lata będziesz mógł płacić preferencyjne składki, czyli tzw. mały ZUS.
W ramach prowadzenia działalności nierejestrowej możesz:
  • sprzedawać produkty bezpośrednio lub prowadząc sklep internetowy
  • wystawiać rachunki
  • posługiwać się nazwą handlową i logo
  • wynająć lokal na działalność
  • mieć wizytówki, papier firmowy i pieczątkę

Działalność nieewidencjonowana jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby spróbować własnych sił prowadząc firmę, ale obawiają się ryzyka i formalności związanych z rejestracją działalności. Jest również dobrym rozwiązaniem, jeżeli planujesz zająć się drobnym handlem, na przykład własnych prac tworzonych w ramach rozwijania zainteresowań.  

Źródła:
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-przedsiebiorcow-18701388/art-5 (29.04.2021)

Doradca zawodowy
Młodzieżowe Centrum Kariery w Warszawie

DATA PUBLIKACJI: 2021-05-04 » Pozostałe aktualności