Strona główna  >   Lista aktualności   >   Majowe święta

Majowe święta

"Trzeba być historykiem własnego życia, umieć patrzeć i przyczynowo łączyć, wiążąc czas przeszły z przyszłym poprzez teraźniejszość ciągle w żywy sposób". (Ks. prof. Wł. Sedlak)                                                                                          
Maj. Przyroda się budzi, wielkimi krokami zbliżają się wakacje:) Ale maj to też miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami, jak chyba żaden inny…
- 1 maja obchodzimy Święto Pracy oraz kolejną rocznicę przystąpienie Polski do Unii Europejskiej,  
- 2 maja – to Dzień Flagi, 
- 3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - obchodzona jako Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja, 
- 8 maja przypada  rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. 
Przypomnimy najważniejsze informacje o tych ważnych świętach.

Święto Pracy
Praca może dawać wiele satysfakcji i szczęścia i taką pracę chcieliby mieć wszyscy…
               Aby uczcić pracę  w 1889 roku ustalono, że dzień 1 maja będzie Świętem Pracy. Datę tę wybrano dla uczczenia starcia strajkujących robotników z policją w Chicago 1886 roku – było wtedy wielu rannych i zabitych. 
Dziś Święto Pracy nie jest już tylko świętem robotników, ale ma przypominać i podkreślać rolę pracy w życiu człowieka. Praca jest bardzo ważnym aspektem istnienia istoty ludzkiej, ale należy pamiętać słowa papieża, Jana Pawła II, który w swej encyklice ,, Laborem Exercens” stwierdził: ,, O ile prawdą jest, że człowiek jest przeznaczony i powołany do pracy, to nade wszystko praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy”.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej
1 maja 2004 roku Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. 
                 W przypadku  całego naszego kraju bezspornym jest, że wstąpienie do Unii Europejskiej jest kontynuacją  polityki związania się z bliską nam kulturowo częścią kontynentu. Pierwszym krokiem było przystąpienie do NATO i uzyskanie gwarancji bezpieczeństwa, których nigdy w historii Polski nie mieliśmy. Do takich korzyści należą niewątpliwie ułatwienia w przekraczaniu granic wewnętrznych UE w postaci likwidacji kontroli osób po wstąpieniu Polski do tzw. grupy Schengen…

Święto Flagi
           Święto Flagi Rzeczpospolitej, jedno z najmłodszych w Polsce, obchodzone jest 2 maja między innymi świętami – Świętem Pracy i Świętem Konstytucji 3 Maja. 
             Senat Rzeczypospolitej Polskiej w uchwale z dnia 12 lutego 2004 roku ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego, a Sejm zmienił je na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja obchodzony jest jako Dzień Polonii i Polaków za granicą.
         Biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy narodowe w 1919 roku. Przypomnieć wypada, że barwy naszej flagi pochodzą od kolorów polskiego godła, a poza Polską podobne święta obchodzi się także między innymi w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Finlandii, Chinach i na Ukrainie.
 
Święto Konstytucji
3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni uchwalił Ustawę Rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. 
Pierwsza w Europie, a druga w świecie po konstytucji amerykańskiej, stanowiła, zgodnie z duchem epoki, wybitny dokument polskiego oświecenia. Odegrała doniosłą rolę w procesie kształtowania nowoczesnego narodu oraz szerzenia postaw patriotycznych, co znalazło szczególny wyraz w czasie powstania kościuszkowskiego. Konstytucja 3 maja została opublikowana w 1791 r. w liczbie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy, a następnie przedrukowana przez wszystkie czasopisma krajowe. Tłumaczono ją też na języki obce. 
Do naszych czasów zachowały się jedynie dwa oryginały, które są przechowywane w zbiorach Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. W okresie II Rzeczypospolitej dzień 3 maja był świętem narodowym. Święto to przywrócił w 1990 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Rocznica zakończenia II wojny światowej
 8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa. Na ziemiach polskich trwała 2077 dni. W tym czasie zginęło 6 milionów Polaków, w tym 2 milony dzieci. Każdego dnia ginęło 3 tysiące osób…
30 kwietnia 1945 roku o czwartej po południu Hitler popełnił samobójstwo. Punktualnie o północy dzielącej dni 8 i 9 maja czterej upoważnieni przez swe rządy przedstawiciele mocarstw weszli na salę wypełnioną dziennikarzami z całego świata i wojskowymi. Po chwili wprowadzono przedstawicieli Niemiec. 
Była godzina 00.43 dnia 9 maja. Feldmarszałek Keitel wyszedł z sali ze spuszczoną głową. Bezwarunkowa kapitulacja Niemiec została podpisana…


DATA PUBLIKACJI: 2021-05-08 » Pozostałe aktualności