Strona główna  >   Lista aktualności   >   Samodoskonalenie i rozwój zawodowy radomskich doradców zawodowych

Samodoskonalenie i rozwój zawodowy radomskich doradców zawodowych

Dnia 27 kwietnia 2021 roku doradcy zawodowi Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Radomiu uczestniczyli w konferencji on-line pt. „Rola i znaczenie doradztwa zawodowego dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”. Organizatorem przedsięwzięcia, które odbyło się przy użyciu Platformy ZOOM był Wydział Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie. Konferencja skierowana była do doradców zawodowych ze szkół i placówek, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych oraz pracowników placówek doskonalenia nauczycieli oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych. Uczestniczyło w niej około 350 wyżej wymienionych specjalistów.

Wiodącym celem konferencji było zwiększenie wiedzy na temat roli doradztwa zawodowego dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz rozwijanie umiejętności identyfikowania i interpretowania trudności uczniów z SPE w zakresie tworzenia drogi edukacyjno-zawodowej przy użyciu różnych źródeł i metod. Ponadto, poszerzenie wiedzy o uczestnikach procesu doradztwa zawodowego, potrzebach, ograniczeniach i możliwościach w funkcjonowaniu zawodowym uczniów z SPE oraz usystematyzowanie zasobu terminologicznego z zakresu doradztwa zawodowego ze szczególnym uwzględnieniem pojęć w edukacji włączającej. Swoje wystąpienia podczas spotkania prezentowali m. in.: Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego – Pani Marzena Machałek, główny specjalista w Wydziale Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych w Departamencie Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki – Pani Joanna Kasińska-Popiel, radca ministra w Departamencie Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki – Pan Jan Kosiński-Gortych oraz wielu teoretyków i praktyków, którzy na co dzień zajmują się tematem uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i pracą z nimi.

Konferencja była doskonałą okazją do poszerzenia dotychczasowej wiedzy i umiejętności z zakresu doradztwa zawodowego, szczególnie w odniesieniu do uczniów z SPE. Wymiana doświadczeń i opinii z prelegentami pozwoliła radomskim doradcom zawodowym na szersze i pełniejsze zrozumienie poruszanych tematów, uświadomiła, jak istotne jest właściwe przygotowanie do pracy z takimi osobami oraz uwidoczniła trudności, oczekiwania i realia współczesnego rynku pracy przy planowaniu kariery zawodowej dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Było to kolejne doświadczenie, które wzbogaciło warsztat pracy doradców zawodowych z CEiPM w Radomiu.

DATA PUBLIKACJI: 2021-04-28 » Pozostałe aktualności