Strona główna  >   Lista aktualności   >   Efektywność podczas pracy zdalnej? - to nic trudnego

Efektywność podczas pracy zdalnej? - to nic trudnego

Od roku zmagamy się z pandemią koronawirusa. By móc zapobiec sytuacji rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wiele firm i urzędów przeszło na system pracy zdalnej.  Zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników było to bardzo duże wyzwanie. Dziś można śmiało powiedzieć, że praca zdalna zdaje egzamin w trudnych warunkach epidemii. Pozwala wielu przedsiębiorcom na zachowanie ciągłości funkcjonowania, jednak tak jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Zaletą pracy zdalnej dla pracowników jest przede wszystkim oszczędność czasu. Pracownik nie musi poświęcać dodatkowego czasu na dojazdy do i z pracy. Pracę można wykonywać z domu, lub z dowolnego miejsca. Trzeba tylko zadbać
o dobry sprzęt oraz dostęp do bezpiecznego łącza internetowego. Praca zdalna wymaga od pracownika samodyscypliny, co w pewnych sytuacjach może stanowić jej minus. Każdy pracownik samodzielnie  musi wtedy ustalić plan dnia i pilnować wyznaczonych terminów. Oddzielenie życia prywatnego od zadań zawodowych bywa trudniejsze, jeśli dom staje się naszym miejscem pracy. W domu również można spotkać wiele czynników, które rozpraszają nasze skupienie podczas wykonywania zadań służbowych , a w konsekwencji może to obniżyć wydajność pracy.

Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek, które pomogą uzyskać większą efektywność podczas pracy zdalnej każdemu, kto tak pracuje obecnie, a więc:

1.    Ułóż harmonogram dnia
 
Twoja skuteczność w pracy wzrośnie, jeśli przygotujesz własny harmonogram dnia i będziesz go przestrzegał. Zapisz checklistę z wypunktowanymi rzeczami do zrobienia na kartce papieru, w aplikacji notatki w swoim telefonie, bądź skorzystaj z programu komputerowego. Stworzenie harmonogramu dnia jest bardzo przydatne. Mamy wtedy kontrolę nad realizacją działań, a wokół nas panuje ład i porządek.

2.    Przygotuj stałe miejsce pracy

Przestrzeń do pracy ma bardzo duży wpływ na efektywność pracy. Powinna być oddzielona od przestrzeni sypialnej. Nie musisz koniecznie pracować przy biurku, może to być równie dobrze stół kuchenny. Najlepiej jest odłożyć wszelkie rzeczy, które mogą przeszkadzać w pracy. Niektóre osoby lubią mieć wolną przestrzeń przed sobą. Można więc biurko/stół ustawić naprzeciwko okna. Podczas pracy powinno się także zadbać o właściwe oświetlenie, np. odsłonić okna.

3.    Usuń ze swojego otoczenia rozpraszacze


Na czas pracy dobrze jest usunąć ze swojego otoczenia wszystkie możliwe rozpraszacze,  np. wyłączyć zbędne aplikacje i powiadomienia. Można również poprosić domowników, aby w godzinach pracy nie słuchali głośno muzyki.

4.    Ubierz się jak do pracy

Z pewnością łatwiej będzie Tobie pracować zdalnie, jeśli podtrzymasz dotychczasową rutynę  i będziesz przestrzegać podobnych zasad jak podczas pracy w siedzibie firmy. Wstań dostatecznie wcześnie, pościel łóżko, zjedz śniadanie i załóż schludne ubranie. W ten  sposób zadbasz o swoją higienę psychiczną, samopoczucie, poziom koncentracji.

5.    Zaczynaj od spraw najtrudniejszych

Odkładanie na później trudnych zagadnień absorbuje Twoją energię, dekoncentruje i dezorganizuje pracę. Nie jesteś wtedy w stanie pracować na 100%. Najlepiej jest zacząć od spraw najtrudniejszych, ponieważ one motywują do dalszych działań.

6.    Pracuj w blokach czasowych

Blok czasowy to czas, jaki poświęcisz na wykonanie określonego zadania. To rozwiązanie zapewni Tobie większe skupienie na zadaniu, a w efekcie jego szybszą realizację.

Korzyści ze stosowania bloków czasowych:
•    daje poczucie kontroli
•    ogranicza wielozadaniowość
•    zwiększa koncentrację
•    oszczędza czas

7.    Ustal przerwy

Ważne jest również robienie przerw podczas wykonywania czynności zawodowych. Twój mózg wymaga zmiany bodźców, inaczej jego percepcja jest zachwiana. Przerwa w pracy to nie strata czasu. Bez niej staniesz się mniej wydajny, spadnie Tobie koncentracja, będziesz popełniać więcej błędów i zaczniesz się stresować.

Pomysły na przerwy:
•    dotlenienie się na balkonie, bądź w ogrodzie
•    wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających
•    zrobienie sobie kawy, lub herbaty
•    spacer wokół biurka


8.    Zadbaj o odpowiedni odpoczynek po pracy

Po pracy warto skupić się na aktywności fizycznej. Jeżdżąc na rowerze, biegając czy uprawiając jogę  - dbasz o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. W trakcie wysiłku fizycznego pobudzasz pracę mózgu i dotleniasz organizm. Wpływa to pozytywnie na Twoją pamięć i koncentrację, a to bezpośrednio zwiększa efektywność podczas  realizacji obowiązków zawodowych.

Praca w domu nie jest prostym wyzwaniem, ponieważ  wymaga umiejętności świadomego kontrolowania swojego zachowania i realizacji  ustalonych celów pomimo napotkanych przeszkód.

Mamy nadzieję, że zaprezentowane powyżej wskazówki sprawią, że Twoja efektywność, Drogi Czytelniku -  podczas pracy/nauki zdalnej wzrośnie.



Autor tekstu:
Pośrednik pracy/Asystent EURES
Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Warszawie



DATA PUBLIKACJI: 2021-04-13 » Pozostałe aktualności