Strona główna  >   Lista aktualności   >   W Muzeum Warszawskiej Pragi

W Muzeum Warszawskiej Pragi

Uczestnicy z mokotowskiej jednostki 7 -28 HP  wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 27 – w ramach realizacji programu „Wspomnień czar... Warszawo ma!” -  zwiedziła Muzeum Warszawskiej Pragi.
Przy ul. Targowej 50/52, w rejonie legendarnego Bazaru Różyckiego i słynnej ulicy Ząbkowskiej, mieści się niezwykła placówka mająca na celu zachowanie dla potomnych i przybliżenie współczesnym zwiedzającym historii, kultury i folkloru prawobrzeżnej Warszawy.
Zwiedzający z zaskoczeniem dowiadywali się, że istnieje coś tak oryginalnego, jak warszawski folklor, zachowany właśnie na Pradze. Zresztą ogólne określenie „Praga”, to nie tylko Praga właściwa, lecz także Grochów, Kamionek, Golędzinów i inne dzielnice. Krzyżowały się tu wpływy rozmaitych kultur i narodów, dlatego obok świątyń katolickich jest cerkiew prawosławna i pozostałości judaistycznych sal modlitewnych. Praga to także rzemiosło i przemysł, a z drugiej strony piękne parki, w tym obchodzący właśnie swe 90. lecie ogród zoologiczny.

Aby utrwalić to, czego dostarczyło zwiedzanie ekspozycji, młodzież udała się na spacer po Pradze chłonąc tamtejszą specyficzną atmosferę w otoczeniu zabytkowych kamienic i mając pod stopami autentyczny bruk zachowany na ul. Ząbkowskiej.

Skojarzenia z Pragą, jako miejscem mało bezpiecznym, musiały ulec weryfikacji, a uczestnicy wycieczki przekonali się, że także ta prawobrzeżna dzielnica kryje fascynującą historię, z której mieszkańcy Stolicy mogą być dumni. W ten sposób uczyniony został kolejny krok do pobudzania u podopiecznych hufca między innymi tzw. patriotyzmu lokalnego podnoszącego ich poczucie godności osobistej, a takie zadania wychowawcze stawia przed sobą kadra hufca 7-28.

DATA PUBLIKACJI: 2018-04-13 » Pozostałe aktualności