Strona główna  >   Lista aktualności   >   "Przemoc to NIEmoc"

"Przemoc to NIEmoc"

Budowanie charakteru, uczenie się umiejętności prospołecznych, panowanie nad gniewem i agresją, to główne założenia realizowanego w 7 – 6 HP programu wojewódzkiego pn. „Stop agresji”.
- Skąd biorą się w ludziach tak duże pokłady frustracji? Jak powstają konflikty? – pytali wychowawcy z wolskiej jednostki, wskazując, że agresji nie można zmniejszyć przypadkowymi działaniami. Muszą być one zaplanowanie i kontrolowane… 
- Podłożem konfliktów najczęściej jest brak tolerancji i poszanowania drugiego człowieka. Stąd już jeden krok do wzajemnej wrogości. Najlepszym sposobem na dobre relacje interpersonalne jest empatia i uznanie praw drugiego człowieka do odmienności – komentowała młodzież. 
W trakcie spotkań, odbywanych w formie asynchronicznej, synchronicznej i bezpośredniej młodzież szukała sposobów na rozładowywanie napięć. Uczestnicy zgodnie przyznali, że – zwłaszcza w dobie obostrzeń pandemicznych - systematyczne uprawianie sportu, słuchanie muzyki, kontakt z naturą oraz życie w zgodzie z samym sobą - to ważne filary stabilności emocjonalnej. 
Podczas pracy młodzież mogła także przećwiczyć nowo zdobyte umiejętności – regulowania kontaktów z innymi ludźmi, dbania o swoje prawa w sposób nieraniący innych. Każdej z grup został zaproponowany odmienny casus wymagający rozwiązania. Młodzi ludzie musieli znaleźć „pokojowe rozwiązanie”… i nie było to proste zadanie, gdyż wymagało dużej elastyczności i umiejętności zawarcia kompromisu. 
Zwieńczeniem dotychczas zrealizowanych modułów programu było wspólne wykonanie plakatu wizualizującego - poruszaną na zajęciach - problematykę. 


DATA PUBLIKACJI: 2021-02-23 » Pozostałe aktualności